Amazonie, czy wy nas macie za idiotów? [Felieton]

Jest mi trochę wstyd, że mam prawie 30 lat i na poważnie chcę zacytować Kazika. Ale wstydzić powinien się Amazon, który pochwalił się dobroczynnością. I to nawet nie swoją, tylko pracowników.

PAP/Maciej Kulczyński

W idealnym świecie cytowanie Kazika nieironicznie, mając więcej niż 15 lat, karane byłoby surowo. Czasami jednak trudno się powstrzymać. A jak śpiewał wokalista Homomilitii — czyli zespołu, który cytować zawsze warto - "nikt nie jest perfekcyjny", więc kiedy otrzymałem pełnego zachwytu nad sobą maila od Amazona, od razu wskoczyło mi na usta: czy wy nas macie za idiotów?

Tak, tak.

Amazon, czyli firma najbogatszego na świecie człowieka, chwali się konkursem mającym na celu "wyłonienie i docenienie pracowników we wszystkich centrach logistycznych, którzy w tym roku wspierali innych".

Wśród ponad 330 zgłoszeń konkursowych pojawiło się wiele wzruszających historii osób, które w 2020 roku inspirowały, pomagały i dawały nadzieję innym, tym samym udowadniając, że można pomagać na różne sposoby. Niepełnosprawni, osoby w kryzysie bezdomności, seniorzy, uzależnieni, czy podopieczni z domów dziecka – to tylko kilka z grup, które otrzymały pomoc dzięki zaangażowaniu laureatów Box Stars. Pracownicy Amazon wspierali potrzebujących w całej Polsce.

Jak czytamy, w ramach konkursu Box Stars Amazon wyróżnił m.in. Barbarę z centrum logistycznego w Kołbaskowie pod Szczecinem za poświęcenie swojego czasu na szycie maseczek oraz pomoc niesioną seniorom.

Z kolei w podwrocławskim centrum główna nagroda trafiła do Izabeli, która angażuje się w liczne akcje charytatywne, wspiera podopiecznych Domu Dziecka i organizuje pomoc zwierzętom z lokalnego schroniska.

Nie mam wątpliwości - nagrodzeni pracownicy to złoci ludzie. Praca w Amazonie, jak donosi wiele źródeł, nie należy do najłatwiejszych. A ci pracownicy mieli siłę, aby pomóc innym, znajdującym się w gorszej sytuacji. Brawo.

Kto stoi za sukcesem Amazona? Postanowiła zawalczyć o dobre imię pracowników

Facebook, Google czy Amazon to fundamenty opowieści o tym, jak geniusze stworzyli imperia, dające im niekończący się dobytek. Autorka "Pracy sezonowej"…

Kiedy jednak chwali się tym Amazon — przypomnę: najbogatsza firma na świecie — dosłownie trafia mnie szlag.

Być może pracownicy nie musieliby angażować się w takie akcje, gdyby Amazon nie byłby liderem w unikaniu płacenia podatków. A tak wynikało z badania opublikowanego przez organizację Fair Tax Mark.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat Amazon zapłacił 3,4 mld dolarów podatku przy przychodach plasujących się na poziomie 960,5 mld dol. i 26,8 mld dol. zysku.

Autorzy opracowania zwracali uwagę na "kreatywną księgowość", przez co trudno było im dokładnie wyliczyć, ile Amazon powinien zapłacić np. w Wielkiej Brytanii.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: PrzeGryw – premiera konsoli PS5

Oczywiście Amazon nie jest wyjątkiem. Przykładowo w Wielkiej Brytanii Facebook odnotował przychody w wysokości 1,65 miliarda funtów, z czego zapłacił zaledwie 28,5 mln funtów podatków.

Tymczasem według szacunków Lewicy opodatkowanie korporacji cyfrowych mogłoby przynieść aż 2 miliardy złotych rocznie do polskiego budżetu. 2 mld zł, które przecież mogłoby usprawnić funkcjonowanie Domów Dziecka, lokalnych schronisk i innych miejsc, które teraz muszą liczyć na pomoc ze strony dobrych pracowników Amazona.

Cała akcja Amazona jest niesmaczna z jeszcze jednego powodu. Amazon chwali się tym, jak dobrze traktuje swoich pracowników, kilka tygodni po tym, jak ci na całym świecie rozpoczęli strajk. Kolejny — dodajmy.

Świat według Amazona wygląda tak:

W Amazon troszczymy się o swoje otoczenie, chcemy zmieniać je na lepsze i doceniamy członków naszego zespołu, którzy angażują się na rzecz innych.

Magdalena Zagrodnik, regionalny kierownik HR w Amazon Fulfillment Poland

A tak wygląda rzeczywistość według pracowników, którzy 15 grudnia postanowili zastrajkować przed jednym z magazynów, blokując do niego dojazd.

Nie dość, że Amazon postanowił w tym roku nie podwyższać płac większości pracowników w Polsce to wypłacił nam najniższe od lat premie świąteczne. Dopiero po globalnej, masowej mobilizacji oraz akcjach pracowników w magazynach, Amazon zaproponował nam dodatkowy bonus świąteczny OZZ.

Mało tego. Jak piszą związkowcy, polską załogę po raz kolejny potraktowano jednak jak tanią siłę roboczą.

"Dostaliśmy mniej niż połowę kwoty wypłacanej w zachodnich krajach: w Polsce 600 zł (130 Euro), a w innych krajach 300 euro".

Przed blokadą zorganizowano sondę, w której udział wzięło prawie 2 tys. pracowników. 70 proc. odpowiedziało że "chce więcej" zarabiać, w tym 40 proc. osób zadeklarowało udział w protestach o wyższe premie.

Więcej to w tym przypadku "2000 zł dla każdego szeregowego pracownika Amazon". Ciągle mówimy tu o firmie, która jako jedna z niewielu w trakcie pandemicznego kryzysu dalej się bogaci, tak jak zresztą jej prezes.

Amazon "chce zmieniać otoczenie na lepsze", ale jakoś w Polsce mu to nie wychodzi. Nastroje wśród pracowników nie zmieniają się od lat. W 2016 roku w referendum na temat strajku zagłosowało 2159 osób. 97 proc. głosujących domagało się protestu.

Ludzie poparli tym samym związkowe postulaty: podwyżki godzinowej z 14 do co najmniej 16 zł brutto, wprowadzenia dodatków stażowych, akcji pracowniczych i rocznych grafików pracy.

Na koniec zostawiłem najlepsze. A raczej: najprzykrzejsze.

Nagrody dla laureatów Box Stars były wybierane indywidualnie, tak aby spełnić marzenia każdego zwycięzcy. Ponadto, Amazon nagrodzi voucherami nominujących, którzy poświęcili czas na zgłoszenie swoich koleżanek i kolegów, opisując ich niepowtarzalne historie.

"Spełnić marzenia każdego zwycięzcy". Biorąc pod uwagę nastroje wśród pracowników, raczej trudno w to uwierzyć. Ich marzenia nie są wielkie - "2000 zł dla każdego szeregowego pracownika Amazon" - a i tak firma przez lata nie potrafi tego spełnić.

Za to będzie voucher. Do wykorzystania na amazon.com?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Opinie:

Planowe postarzanie, czyli dlaczego współczesny sprzęt psuje się tak szybko Opinia: Andrzej Duda na TikToku. Prezydent nie zasłużył na taką krytykę Tak Polacy świętowali niepodległość 90 lat temu LG Styler – szafa parowa, która pomaga w domowych obowiązkach Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Państwo jak technologiczna korporacja. Spełnia się sen wielu osób, który okazuje się koszmarem [OPINIA] Najlepsze filmy i seriale fantasy. Nasze TOP 10 Dlaczego firmy nadal korzystają z telefonów stacjonarnych? Nauka kontra religia: nieśmiertelna dusza zamieszka w komputerze Więźniowie abonamentu, czyli jak żyć bez własności? Konferencja WWDC 2018. Użytkownicy Apple’a mają powody do zadowolenia Hasło Zbigniewa Stonogi hitem demonstracji LGBT. Kontrowersyjna internetowa osobowość przez przypadek kształtuje polityczną dyskusję [Felieton]