Łączność komórkowa będzie działać nawet po trzęsieniu ziemi. Jak ocalić nadajniki?

Skutki trzęsienia ziemi. Jak ocalić nadajniki? (Fot. Antinews.gr)

Skutki trzęsienia ziemi. Jak ocalić nadajniki? (Fot. Antinews.gr)

Mieszkając w Polsce, niemal nie znamy kataklizmów często występujących w innych częściach świata – trzęsień ziemi. Niestabilny sejsmicznie rejon wymusza nie tylko odpowiednie rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne (jak np. lewitujące domy), ale również odpowiednie podejście do infrastruktury. Co zrobić, aby mimo trzęsienia ziemi przetrwały stacje sieci komórkowych? Japończycy mają na to sposób!

Prognozy sejsmologów wskazują na bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia w rejonie Tokio do 2016 roku silnego trzęsienia ziemi (warto mieć wtedy w pobliżu biurko, które ochroni przed spadającym stropem). Chyba każda katastrofa powoduje, że ludzie zaczynają jednocześnie  dzwonić do swoich bliskich. Niestety, wstrząsy bardzo często uszkadzają stacje nadawcze sieci komórkowych.

10 zestawów LEGO, które dzięki Wam mogą trafić do sklepów

Mniejsza liczba nadajników musi obsłużyć rosnącą liczbę połączeń, co sprawia, że może wystąpić sytuacja, w której nikt do nikogo nie może się dodzwonić. Firma Softbank, japoński operator telekomunikacyjny, wpadła na pomysł, w jaki sposób wyeliminować to zagrożenie.

Softbank chce wynieść nadajniki w górę za pomocą balonów (Fot. Dvice.com)

Rozwiązaniem okazały się balony na uwięzi. Zamiast budować stację przekaźnikową na maszcie lub umieszczać ją na wysokim budynku, wystarczy zastosować balon na uwięzi. Taka stacja nie tylko może wznieść się wyżej, niż sięgają standardowe rozwiązania, ale na dodatek jest niewrażliwa na wstrząsy.

Aparat fotograficzny dla wielbicieli Instagramu

Jak donosi Nikkei, Softbank ma zamiar do końca roku umieścić część nadajników w powietrzu. Co istotne, rozwiązanie takie jest od dawna stosowane przez wojsko, jednak Softbank jest pierwszą firmą, która pomysł stosowany w wielu armiach udostępniła w końcu również cywilom.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Oculus Rift

Źródło: Dvice

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie!