Masz drona? Będziesz musiał zapłacić OC

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ustawą, która nakładałaby na operatorów dronów opłaty podobne do tych, jakie ponoszą właściciele samochodów – informuje serwis Bankier.pl. Za brak ubezpieczenia OC ma grozić kara finansowa – nawet do 2 tys. złotych.

Masz drona? Będziesz musiał zapłacić OC
Źródło zdjęć: © Getty Images/Bruce Bennett
Adam Gaafar

05.10.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:45

Nowe przepisy mają dotyczyć operatorów dronów i innych bezzałogowych statków powietrznych o wadze do 20 kg. Obowiązkowe będzie także ubezpieczenie OC, którego minimalna suma gwarancyjna wynosiłaby 17 tys. złotych. Według Bankiera nowe zasady mogą obowiązywać już za kilka miesięcy, bo od 1 stycznia 2022 r.

Celem nowelizacji ustawy o Prawie Lotniczym, bo o niej mowa, jest dostosowanie polskich przepisów do tych, które występują w innych państwach Unii Europejskiej. Zgodnie z projektem resortu o uprawnienia pilota bezzałogowego statku powietrznego o wadze do 20 kg będą mogły starać się osoby, które skończyły 14 lat.

Bankier podkreśla, że za brak ubezpieczenia OC właściciel drona może zapłacić nawet do 2 tys. złotych kary. I przypomina, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów, każda osoba, która chce pilotować taką maszynę o wadze powyżej 250 g, ale poniżej 20 kg, musi przejść obowiązkowe szkolenie i zdać test online w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Według unijnych zasad, które weszły w życie 31 grudnia 2020 r., operatorzy takich urządzeń muszą się też zarejestrować. Wspomniane przepisy obowiązują na mocy Rozporządzenia Wykonawczego Komisji Europejskiej z 24 maja 2019 r. W uzasadnieniu, które znalazło się w tym dokumencie, czytamy:

  • Z badań wynika, że bezzałogowe statki powietrzne o masie startowej wynoszącej 250 g lub więcej stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, a zatem operatorów bezzałogowych systemów powietrznych eksploatujących tego rodzaju bezzałogowe statki powietrzne należy zobowiązać do tego, by się zarejestrowali, w sytuacji gdy wykonują operacje z użyciem tego rodzaju statku powietrznego w kategorii "otwartej".*
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.