Odkryto najstarsze zwierzę na Ziemi. Czy to daleki przodek wszystkich?
GRZEGORZ NOWAK • dawno temuMikroskopijny gąbczasty organizm żył na naszej planecie 750 milionów lat temu i aż do tej pory ukrywał się przed oczami naukowców. Teraz nie ma wątpliwości, że jest to najstarszy tego typu okaz odkryty przez człowieka. Co zyska nauka dzięki temu odkryciu?
Orbitujące krople wody. Niezwykłe doświadczenie w stanie nieważkości [wideo]
Pradawny gatunek nosi nazwę Otavia antiqua i dotrwał do naszych czasów w postaci skamieliny znalezionej w Namibii. To szczególne odkrycie, ponieważ gąbka ma rozmiary zbliżone do ziarenka piasku i naukowcy znaleźli setki mikroskopijnych organizmów zatopionych w kamieniu. Gąbki to pierwsze w historii organizmy wielokomórkowe, których komórki charakteryzują się różnorodnością i pełnią wyspecjalizowane funkcje (w drodze ewolucje przekształcą się w tkanki i organy). To właśnie rozwój wielokomórkowców doprowadził w efekcie do powstania dinozaurów, człowieka i wszystkiego, co dziś nazywamy zwierzętami.
Tytuł najstarszej znanego organizmu wielokomórkowego należał do tej pory do innej gąbki pochodzącej sprzed 650 milionów lat, więc moment ich pojawienia się można przesunąć nawet o 100 milionów lat. Naukowcy podejrzewają, że Otavia antiqua żywiła się algami pływającymi w morzu, łapiąc je przez otwory gębowe i trawiąc w swoim wnętrzu. Organizm był też odporny na zmiany klimatyczne — przetrwał nawet okres w dziejach Ziemi, kiedy nasza planeta przypominała wielką bryłę lodu.
Rosjanie dotarli do jeziora pogrzebanego pod lodem od 15 milionów lat
Naukowe odkrycie zostało opisane w ostatnim numerze "South African Journal of Science". Teraz pozostaje czekać na twórczą odpowiedź kreacjonistów.
Źródło: nationalgeographic.com/ • iol.co.za • sajs.co.za
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze