8Pack OrionX: ekstremalnie wydajny desktop w cenie samochodu

Brytyjscy overclockerzy stworzyli najpotężniejszy komputer, na jaki pozwala współczesna technologia. W środku znalazły się dwa procesory, cztery karty graficzne oraz zasilacz 2 kW. Co jeszcze trafiło do rekordowego peceta?

8Pack OrionX: ekstremalnie wydajny desktop w cenie samochodu
Jarosław Balcerzak

Podwójna konfiguracja

Osiągnięcie Brytyjczyków z Overclockers UK można było już w ubiegłym roku podziwiać kilkukrotnie: na targach Computex na Tajwanie, Gamescom w Niemczech, Insomnia 58 w Anglii, a ponadto przy okazji tegorocznych CES w Las Vegas. Dopiero jednak teraz ekstremalny komputer trafił do sprzedaży, a swoją specyfikacją zaskakuje. Podobnie jak ceną.

Motywacją do stworzenia najwydajniejszego z desktopów było udowodnienie, jak ogromną moc można zamknąć w pojedynczej obudowie, a także stworzenie wizerunkowego symbolu marki. Pomogło w tym zastosowanie nie jednej, a dwóch płyt głównych z podzespołami.

W obudowie Phanteks Enthoo Elite „8Pack Edition” znalazły się więc dwa procesory, podwójne zestawy pamięci RAM, kart graficznych oraz mnóstwo dysków twardych. Energię dostarcza zasilacz Super Flower Leadex 8Pack Edition o mocy 2000 W, dysponujący certyfikacją 80+ Platinum. Prąd na obie konfiguracje rozdziela autorski układ na PCB wewnątrz obudowy.

Obraz

Ekstremalny high-end i fabryczne OC

Na główną konfigurację składa się procesor Intel Core i7-6950X, przetaktowany do minimum 4.4 GHz i pracujący na płycie głównej Asus Rampage V ED 10 (X99). Pamięć RAM Corsair Dominator Platinum DDR4 ma pojemność 64 GB i jest taktowana z częstotliwością 2666 MHz.

Wszystkie trzy karty graficzne to GeForce’y Titan X (Pascal) od Nvidii, dysponujące 12 GB pamięci, przetaktowane do minimum 2000 MHz i połączone w SLI. Na komplet dysków twardych składają się: Intel 730 PCIe NVMe SSD 1.2 TB, dwa Samsungi 850 Pro 1 TB połączone w RAID 0, a także klasyczny HDD Seagate Barracuda o pojemności 10 TB.

Obraz

Druga płyta główna, Asus ROG Strix Z270I (mini ITX), trafiła do dolnej części obudowy. Pracuje na niej Core i7-7700K przetaktowany do przynajmniej 5.1 GHz oraz 16 GB pamięci RAM DDR4 Corsair Dominator Platinum 3200 MHz. Karta graficzna to kolejny już Titan X 12 GB, a wśród dysków znalazły się dwa Samsungi: 960 Polaris NVMe M.2 512 GB w Raid 0 oraz HDD 10 TB.

Oba komplety podzespołów chłodzą trzy autorskie układy chłodzenia cieczą. Pierwszy odpowiada za procesor i7-6950X oraz dysk SSD Intela, drugi za Titany X w SLI, a ostatni za procesor i kartę graficzną na płycie mini ITX. Na obudowę trafiły radiatory w dwóch rozmiarach: 480 mm o grubości 60 mm oraz 360 mm o grubości 40 mm.

Obraz

Rekord ustanawia także cena

Zestaw przygotowany przez brytyjską markę został stworzony dla najbardziej wymagających użytkowników, posługujących się dotąd dwoma wydajnymi komputerami. Obie konfiguracje umieszczone w pojedynczej obudowie mają więc zapewnić zarówno wydajność, jak i wygodę wszystkim poszukującym ekstremalnego desktopa do m.in. jednoczesnego gamingu i renderowania.

Jakość wykonania gwarantuje rygorystyczna selekcja podzespołów, ręczny montaż i kontrola jakości każdego z zamówionych komputerów OrionX. Chętni będą się jednak musieli uzbroić w cierpliwość i niemałe zasoby gotówki: desktopy wyceniono na 23 999 funtów (ok. 120 tys. zł), a czas oczekiwania na dostarczenie wynosi co najmniej 42 dni.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.