GBU-57A/B - bomba, która przebije 60 metrów zbrojonego betonu [wideo]

Testowy zrzut korpusu bomby GBU-57A/B z samolotu B-52 (Fot. Gizmag.com)

Testowy zrzut korpusu bomby GBU-57A/B z samolotu B-52 (Fot. Gizmag.com)

Jeśli czytasz ten tekst z podziemnego obiektu jądrowego w Iranie lub Korei Północnej, lepiej idź na zwolnienie lekarskie. Miejsca, które dzięki kilkudziesięciu metrom betonu wydawały się niemożliwe do zniszczenia, nie są już bezpiecznie. Amerykanie potwierdzili przyjęcie na uzbrojenie superbomby GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator. Co w niej niezwykłego?

Bomby o wyjątkowo dużej sile rażenia od lat znajdują się w arsenałach wielu armii. Wystarczy wspomnieć BLU-82 Daisycutter, rosyjską termobaryczną ATBIP czy GBU-43 MOAB, nazywaną matką wszystkich bomb. Żadna z nich nie jest jednak w stanie sięgnąć tak głęboko, jak najnowszy nabytek US Air Force.

Przed laty w celu zniszczenia celu samoloty zrzucały wiele bomb. Prosta statystyka dawała nadzieję, że – mimo braku systemu naprowadzania – któraś z nich trafi tam, gdzie powinna. Ta stara praktyka została wyparta przez inną metodę, w której do porażenia punktowego celu wystarczy tylko jedna, precyzyjnie naprowadzana bomba.

Jak szybko da się pisać na iPadzie? [wideo]

Bombardowanie z wykorzystaniem niekierowanych bomb (Fot. Gizmag.com)

Dlatego niemal wszystko, co w ostatnich latach wypada z amerykańskich samolotów, ma w nazwie akronim GBU (Guided Bomb Unit) oznaczający, że bombę wyposażono w stery i system kierowania. Nie inaczej jest w przypadku nowej bomby, noszącej oznaczenie GBU-57A/B Massive Ordnance Penetrator (MOP).

MOP to wyspecjalizowane uzbrojenie. Zadaniem bomby jest przebicie jak najgrubszej warstwy chroniącej bunkry i ważne instalacje, jak centra łączności czy dowodzenia. Nie jest zaskoczeniem, że program budowy takiego uzbrojenia nabrał tempa w sytuacji, gdy Iran nie kryje swoich nuklearnych aspiracji.

Nowoczesny blok według szkoły niderlandzkiej

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Qualcomm Toq czyli smartwatch z ekranem Mirasol

Rodzinna fotka GBU-57A/B (Fot. Gizmag.com)

Bomba, przeznaczona do niszczenia pozornie nietykalnych obiektów została wykonana w taki sposób, by po uderzeniu zachować integralność i eksplodować jak najgłębiej. Skutki takiego wybuchu są znacznie większe, niż gdy eksplozja następuje na powierzchni.

Zasada działania GBU-57A/B jest prosta – bomba, ważąca ponad 13,6 tony (30 tys. funtów) jest zrzucana z bardzo dużej wysokości i rozpędzając się dzięki grawitacji uderza w cel z ogromną energią kinetyczną.

 

Porównanie skuteczności bomb (Fot. Gizmag.com)

Energia uderzenia jest tak duża, że bomba może wbić się w warstwę betonu na głębokość 60 metrów albo pokonać 40 metrów litej skały. Po zagłębieniu się w celu następuje eksplozja głowicy ważącej około 2,4 tony.

MOP została opracowana po ocenie skutków bombardowań w Afganistanie i Iraku, gdy okazało się, że stosowane przeciwko celom umocnionym bomby GBU-28 o wadze 5000 funtów (2258 kg) w niektórych przypadkach bywały nieskuteczne.

Jak powstało okno do oglądania najbardziej spektakularnych widoków? [wideo]

Aby zaradzić tej sytuacji rozważano dwa rozwiązania – stosowanie niewielkich ładunków nuklearnych lub wyprodukowanie nowej bomby. Zdecydowano się na drugą opcję – skuteczność ta sama, a reperkusje polityczne nieporównywalnie mniejsze. Rzecznik US Air Force potwierdził, że dostawa pierwszej partii ośmiu bomb MOP miała miejsce jeszcze we wrześniu.

B-52 i B-2 - nosiciele bomby GBU-57A/B (Fot. Gizmag.com)

Bomba jest przeznaczona do przenoszenia przez samoloty B-2 i B-52 co – po uwzględnieniu tankowania w powietrzu – sprawia, że zbombardowane może zostać dowolne miejsce na Ziemi. Oba typy samolotów mogą przenosić jednocześnie dwie bomby MOP. Jak sądzicie, gdzie nowa broń zostanie wykorzystana po raz pierwszy?

Źródło: GizmagAltairGlobal Security

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier! Moda na "czarny piątek" dociera też do Polski. Czy we wszystkim musimy małpować Amerykę?