Agrofotowoltaika w Polsce się rozwinie? Umożliwią to ziemniaki

Agrofotowoltaika w Polsce się rozwinie? Umożliwią to ziemniaki
15.07.2022 07:36
Agrofotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna na polu uprawnym
Agrofotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna na polu uprawnym
Źródło zdjęć: © fraunhofer.de

Naukowcy z Belgii opracowali nowy sposób oceny projektów agrofotowoltaicznych. Z badań wynika, że duży potencjał rozwoju tej dziedziny energetyki drzemie w polach obsiewanych i obsadzanych roślinami cieniolubnymi.

Panele fotowoltaiczne na polach uprawnych mogą w przyszłości stać się widokiem codziennym, między innymi w Polsce. Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego opracowali metodę geoprzestrzenną, która pozwala na oszacowanie optymalnego pokrycia terenu instalacjami agrofotowoltaicznymi na podwyższeniach na polach w Europie.

Jak zauważają dziennikarze PV Magazine, obecnie grunty rolne stanowią około 28 proc. terenów w Europie. Opracowana przez naukowców metoda działa w czterech etapach. Najpierw na podstawie danych środowiskowych i klimatycznych dzieli dany obszar na mniejsze sekcje. Następnie określa możliwy do wykorzystania system fotowoltaiczny i rodzaj uprawy. Kolejnym krokiem jest wymiarowanie systemu fotowoltaicznego w oparciu o dane klimatyczne i potrzebny poziom naświetlenia upraw. Na koniec szacowane są wskaźniki wydajności, takie jak uzysk energii czy korzyści w porównaniu z produkcją rozdzieloną.

Z badań wynika, że agrofotowoltaika może się opłacać w połączeniu z roślinami cieniolubnymi, jak choćby ziemniaki. Te są uprawiane na ok. 1 proc. europejskich pól, przede wszystkim na terenie takich krajów jak Belgia, Holandia, Niemcy, Polska i Rumunia.

Wszystkie te grunty mogą doprowadzić do rozwoju agrofotowoltaiki. Belgijscy naukowcy oceniają, że na polach tych można zainstalować fotowoltaikę współpracującą z roślinami o łącznej mocy 1290 GW.

Rozwój agrofotowoltaiki stanowi też pewne zagrożenie. Naukowcy zauważają, że ich wysoka opłacalność może być dla rolników przekonującym czynnikiem. W związku z tym istnieje ryzyko, że będą oni rezygnować z upraw, które gorzej znoszą zacienienie.

Naukowcy zwrócili jednak uwagę, że przed wdrażaniem programów wsparcia agrofotowoltaiki, decydenci powinni ustalić wytyczne dotyczące maksymalnego wskaźnika pokrycia terenu fotowoltaiką. Chodzi o to, by chęć generowania jak największej ilości energii elektrycznej, nie wpłynęła negatywnie na produkcję rolną.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)