Fotowoltaika w rolnictwie. Te korzyści są nie do przecenienia

Fotowoltaika w rolnictwie. Te korzyści są nie do przecenienia
02.06.2022 09:38
Agrofotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna na pastwisku
Agrofotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna na pastwisku
Źródło zdjęć: © Getty Images | Janie Barrett

Rolnicy z Australii podzielili się swoimi obserwacjami na temat korzyści płynących z inwestycji w agrofotowoltaikę. Korzystają z niej nie tylko rośliny, ale i zwierzęta.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP Naturalnie.

Agrofotowoltaika jest koncepcją łączenia instalacji fotowoltaicznych z obiektami rolniczymi. Może to dotyczyć częściowych zadaszeń nad uprawami, płotów, które można stosować na pastwiskach, a także zadaszeń dla zwierząt.

Dwie tego typu instalacje fotowoltaiczne powstały w Nowej Południowej Walii, czyli jednym ze stanów Australii. Rolnicy, którzy w nie zainwestowali, podsumowali swoje obserwacje z ostatnich czterech lat. W opisanym przez dziennikarzy PV-Magazine przypadku możemy przeczytać, że agrofotowoltaika przyczyniła się do zwiększenia ilości i jakości traw na pastwiskach podczas susz. Półcień, który tworzą panele, pozwala na wytworzenie się mikroklimatu ograniczającego parowanie i zwiększenia wzrostu roślinności w suchym klimacie.

W tekście przygotowanym przez redakcję PV-Magazine, Graeme Ostini, który zajmuje się handlem wełną, twierdzi, że wypasanie merynosów pod panelami fotowoltaicznymi przełożyło się też na jakość wełny. Po czterech latach wypasu owiec na terenie, gdzie powstała instalacja agrofotowoltaiczna, ich właściciel stwierdził, że jego zwierzęta należą do najlepszych 5 proc. w okręgu, jeśli chodzi o ilość zbieranej wełny.

Inny rolnik, Tom Warren, także przyznaje, że jakość wełny wzrosła. Wynika to z faktu, że cień generowany przez panele poprawia jakość roślinności i pozwala na chłodzenie się owiec, ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko jest też odczuwalny w innych aspektach. Cień spowalnia parowanie wody, co ogranicza osadzanie się kurzu na zwierzętach.

Agrofotowoltaika poprawia nawodnienie gleby

Właściciele instalacji agrofotowoltaicznej deklarują, że na modułach skrapla się woda, która znacząco zwiększa pojemność środowiskową w danym otoczeniu. Tom Warren stwierdza, że chodzi o wzrost o ok. 25 proc.

Dziennikarze PV-Magazine powołują się też na badania, które prowadziła dr Elnaz Hassanpour Adeh z Uniwersytetu Stanu Oregon. Wskazują one, że instalacja agrofotowoltaiczna wpływa na wzrost ilości traw na pastwiskach nawet o 90 proc.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)