Zainstalowali fotowoltaikę. Różnicę widać gołym okiem
Agrofotowoltaika to gałąź zajmująca się fotowoltaiką w kontekście rolnictwa. Okazuje się, że panele słoneczne świetnie współpracują z roślinami. Badania przeprowadzone na uprawie brokułów i kapusty prezentują ewidentne dowody.
27.06.2022 09:49
Fotowoltaika i rolnictwo idą w parze. Agrofotowoltaika to mocno rozwijająca się dziedzina, która ma na celu możliwie mocne wykorzystanie zalet instalacji fotowoltaicznych, a także oszczędzanie przestrzeni, której duże farmy potrzebują naprawdę sporo.
Główną zaletą agrofotowoltaiki w kontekście uprawy roślin jest cień. Choć naturalnie wydaje się nam, że rośliny do wzrostu potrzebują dużo światła słonecznego, nie zawsze jest to prawdą. Z badań prowadzonych na Chonnam National University w Korei Południowej wynika, że cień odgrywa istotną rolę w jakości brokułów i kapusty. Sprawie przyjrzeli się dziennikarze PV-Magazine.
Okazuje się, że brokuły mogą idealnie nadawać się do upraw agrofotowoltaicznych. Choć rośliny te wymagają całkiem dużo światłą słonecznego - powinny być eksponowane na słońce przez 6-8 godzin dziennie, okazało się, że przy odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej rosną lepiej, niż w pełnym nasłonecznieniu.
Badacze z Korei Południowej zbudowali instalację agrofotowoltaiczną o wysokości 3,3 metra, w której zachowane zostały odstępy między kolejnymi modułami. Dzięki temu w ciągu dnia światło słoneczne docierało do różnych roślin, jednocześnie pokrywając je przez sporą część dnia cieniem.
Zacienienie nie zaszkodziło jakości czy smakowi brokułów. Badacze potwierdzili, że nie wystąpiły też żadne istotne zmiany w składnikach odżywczych roślin. Pewien aspekt uległ jednak istotnej poprawie.
Chodzi o kolor roślin. Okazało się, że redukcja ilości światła, które docierało do roślin, poskutkowało poprawą ich koloru, tj. brokuły stały się bardziej zielone. Dla rolników może być to istotne - klienci często "kupują oczami".
Powyższa fotografia prezentuje porównanie brokułów rosnących pod instalacją fotowoltaiczną (lewa strona), do tych, które rosły pod gołym niebem (prawa strona). Widać, że rośliny po lewej są bardziej zielone.
Trzeba jednak przyznać, że tak istotne zacienienie zredukowało plony aż o 20 procent, przy czym zyski pochodzące z generacji prądu elektrycznego było 10,4 razy większe, niż te, które pochodziłyby z produkcji roślin. Całości badań można przyjrzeć się w serwisie MDBI.
Agrofotowoltaika rozwija się w wielu kierunkach. Odpowiednio zbudowana instalacja fotowoltaiczna może służyć nie tylko roślinom, ale też zwierzętom. W przypadku roślin istotną rolę odegrać mogą przezroczyste panele fotowoltaiczne, podczas gdy zwierzęta zyskują najwięcej na dużym zacienieniu.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii