Agrofotowoltaika zwiększa zysk 5 razy. Oto rolnictwo przyszłości

Agrofotowoltaika, fotowoltaika dla rolników
Agrofotowoltaika, fotowoltaika dla rolników
Źródło zdjęć: © Plos One

10.08.2021 14:11, aktual.: 08.03.2022 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agrofotowoltaika ciągle zyskuje na popularności. Rolnictwo przyszłości, bo tak nazywa się tę dziedzinę, zgarnia coraz więcej fanów. Nowe rozwiązanie sprawia, że fotowoltaika dla rolników przynosi 5 razy większe zyski w stosunku do tradycyjnych upraw.

Agrofotowoltaika może być dobrą alternatywą dla tradycyjnych farm fotowoltaicznych. Wiemy, że największa farma w Europie powstaje w ramach tej koncepcji odnawialnych źródeł energii. Producenci komponentów służących do pozyskiwania energii ze Słońca starają się zoptymalizować konstrukcje w taki sposób, by oferowała jak największą produkcję prądu, przy możliwie niskich kosztach i korzyściach dla uprawy roślin.

W ten sposób powstał system nazwany Even-lighting Agrivoltaic System (EAS). Jak sama nazwa wskazuje, zapewnia on równomierne oświetlenie dla upraw, które znajdują się pod panelami fotowoltaicznymi. Fotowoltaika dla rolników w takim wydaniu to z pewnością kierunek, w którym należy dążyć w przypadku wykonywania instalacji fotowoltaicznych w warunkach wiejskich.

Cechą charakterystyczną opracowanego na University of Science and Technology of China systemu agrofotowoltaiki jest występowanie szyb między kolejnymi rzędami paneli fotowoltaicznych. Sprawiają one, że wraz z upływem czasu, światło słoneczne dociera do innych roślin, oświetlając je równomiernie w ciągu doby.

Dużą zaletą tego systemu jest jego cena. Kosztuje on około 10 proc. więcej, niż klasyczna fotowoltaika. Producent szacuje, że 1 kWp instalacji fotowoltaicznej będzie kosztował 715 euro, a jego roczne utrzymanie 6,5 euro.

Przestrzenie przeszklone będą stanowiły 1/3 całej powierzchni instalacji fotowoltaicznej. Biorąc pod uwagę, że panele będą umieszczone wysoko nad ziemią, ma to pozwolić na dostarczenie do upraw optymalnej ilości światła. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach cień jest nawet wskazany - ogranicza temperaturę, roślin w ciągu dnia, zmniejszając tym samym ryzyko ich wyschnięcia bez dodatkowego nawadniania.

Pierwsza instalacja oparta na systemie EAS powstała w chińskim mieście Fuyang. Słupy z modułami fotowoltaicznymi "wyrosły" nad uprawą różnych roślin, takich jak sałata, brokuły, czosnek, topinambur czy rzepak. Kolejna instalacja powstała w mieście Hefei.

Słupy, na których montowane są panele fotowoltaiczne, mają wysokość około 2,5 metra. W niektórych przypadkach stosowane są dodatkowe lampy LED, które doświetlają rośliny przez około 2 godziny w ciągu dnia.

Doświetlanie upraw lampami LED wpływa na nie korzystnie. Sałata w takim systemie posiada 72,14 proc. więcej cukru oraz o 21,51 proc. mniej azotanów. Biorąc pod uwagę zyski w plonach oraz produkcji energii elektrycznej, grunt, na którym zainstalowana została agrofotowoltaika, czyli fotowoltaika dla rolnika, przyniósł 5,14 razy większy zysk niż tradycyjna uprawa rolna.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)