AMD FreeSync 2: podwójna paleta sRGB, obsługa HDR i redukcja input laga

Po dwóch latach od premiery technologii FreeSync debiutuje kolejna, również poprawiająca jakość wyświetlania. Tym razem skupia się na szerokiej palecie barw i redukcji opóźnień. Kiedy możemy spodziewać się jej implementacji?

AMD FreeSync 2: podwójna paleta sRGB, obsługa HDR i redukcja input laga
Jarosław Balcerzak

04.01.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:47

Ten sam cel, dwie różne drogi

Za nami dwa lata rynkowej obecności technologii AMD FreeSync, która zagościła w aż 121 modelach monitorów od 20 różnych producentów. W tym samym czasie konkurencyjna Nvidia ze swoim G-Sync trafiła do sześciokrotnie mniejszej ilości modeli ekranów, produkowanych przez zaledwie osiem marek. Nie mniej zróżnicowane były ceny, w przypadku G-Sync wręcz zaporowe.

Oba rozwiązania umożliwiały kartom graficznym dynamiczną synchronizację częstotliwości monitora, a w praktyce jej zrównanie z ilością klatek wyświetlanych przez komputer. Eliminowano w ten sposób efekt przesunięcia bądź rozdarcia poszczególnych sekcji obrazu.

Obie technologie spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, choć nie bez rozczarowań. Nvidię krytykowano za oderwaną od rzeczywistości politykę cenową, z kolei AMD gorzej radziło sobie z wyświetlaniem gdy istotnie spadała płynność rozgrywki. Opracowano więc kolejną generację FreeSync, która ma dokonać znacznie więcej niż jedynie naprawić błędy poprzednika.

Obsługiwana paleta barw rzeczywiście robi wrażenie.
Obsługiwana paleta barw rzeczywiście robi wrażenie.

Bez opóźnień i w pełnej gamie barw

Zapowiedziany właśnie FreeSync 2 przede wszystkim rozwiąże problem tzw. input laga. Powstawał on, gdy mapowanie kolorów wykonane przez komputer po przekazaniu sygnału było przez monitor powtarzane, aby dostosować go do obsługiwanego zakresu.

Kompatybilne karty graficzne będą więc rozpoznawać model monitora i dostosowywać jasność, kontrast i barwy do jakości natywnie obsługiwanej przez podłączone urządzenie. Po raz pierwszy zadebiutuje również obsługa HDR, dzięki której oferowana paleta barw dwukrotnie przekroczy zakres sRGB.

Kolejną znaczącą zmianą jest obligatoryjne wsparcie LFC (Low Framerate Compensation) – gwarantującego płynność rozgrywki także przy niższej ilości klatek na sekundę. Funkcja dotąd opcjonalna będzie teraz podstawą do uzyskania certyfikacji monitora.

Skala barw wzrośnie, a opóźnienia spadną do minimum.
Skala barw wzrośnie, a opóźnienia spadną do minimum.

Debiut rynkowy jeszcze przed wakacjami

Co ważne, FreeSync 2 nie zastępuje poprzednika, a będzie obok niego współwystępował, stanowiąc wyznacznik monitorów klasy premium. W kwestii kart graficznych kompatybilność zostanie rozszerzona przy pomocy aktualizacji sterowników – GPU z obsługą FreeSync będą zgodne również z kolejną generacją.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że AMD oparło się pokusie ograniczenia się do standardu DisplayPort: FreeSync 2 będzie wspierany także przez złącze HDMI. Demonstracja działania nowej technologii odbędzie się już na targach CES, pierwsze monitory mają pojawić się w sprzedaży jeszcze w pierwszej połowie roku, a wśród producentów wymieniono już Samsunga.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.