AMD Radeon HD 7970 - wejście graficznego smoka. Czy GeForce GTX 780 go pokona?

Fani AMD w końcu mają powody do radości. Debiutujący właśnie Radeon HD 7970 to konstrukcja niemal przełomowa, dająca gigantowi z Sunnyvale przewagę nad konkurencją. I to nie tylko wydajnościową…

AMD Radeon HD 7970 (fot. AMD)
AMD Radeon HD 7970 (fot. AMD)
Jacek Klimkowicz

22.12.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:14

Fani AMD w końcu mają powody do radości. Debiutujący właśnie Radeon HD 7970 to konstrukcja niemal przełomowa, dająca gigantowi z Sunnyvale przewagę nad konkurencją. I to nie tylko wydajnościową…

AMD Radeon HD 7970 to GPU oparty na całkowicie nowej, zaprojektowanej przy współpracy z programistami mikroarchitekturze Graphics Core Next. Znosi ona wiele uciążliwych ograniczeń i zapewnia bardzo wysoką wydajność nie tylko w przetwarzaniu grafiki w najnowszych grach, lecz także w niezwiązanych z nią obliczeniach równoległych (GPGPU), wydatnie wspomagając procesor główny komputera.

Jednak porzucenie przestarzałej mikroarchitektury VLIW to niejedyna, choć jakże znacząca nowość. GPU Radeon HD 7970 to także pierwszy układ graficzny wykonany w 28 nm procesie litograficznym. Tym samym AMD wyprzedziło nie tylko swego największego rywala, czyli Nvidię, lecz także producentów CPU. To GPU pokonało barierę 30 nm, zanim zrobiły to procesory.

GPU Radeon HD
GPU Radeon HD

Nowy Radeon HD 7970 obsługuje też API DirectX 11.1 i potrafi się komunikować przy wykorzystaniu magistrali PCI-Express 3.0. Na dodatek inżynierowie AMD zaimplementowali tryb głębokiego uśpienia, dzięki któremu desktop z nowym high-endem AMD pobiera tyle energii, co w konfiguracji z budżetową kartą graficzną za mniej niż 200 zł. Oczywiście pod obciążeniem też nie ma powodów do narzekań.

AMD Radeon HD ma aż 2048 procesorów strumieniowych, 32 jednostki ROP i 128 TMU oraz 3 GB pamięci GDDR5 (384-bit). Taktowanie bazowe rdzenia wynosi 925 MHz, pamięci zaś 1,375 GHz. Układ o powierzchni 365 mm kwadratowych mieści aż 4,31 mld tranzystorów i ma współczynnik TDP równy 250 W. Jak sprawdzili redaktorzy PCLaba, nowy Radek w 10 na 13 testów jest dużo szybszy od GeForce’a GTX 580.

Natomiast w pozostałych trzech (tj. grach optymalizowanych pod GeForce’y) jest minimalnie wolniejszy. Stratę tę można jednak łatwo zniwelować. Radeon HD 7970 świetnie się podkręca i spokojnie można wycisnąć dodatkowe 20%. Oczywiście mowa o konstrukcji referencyjnej. A prawdziwa zabawa się zacznie, jak na rynek trafią modele adresowane do maniaków OC, z autorskimi rozwiązaniami producentów.

Nvidia GeForce GTX 780 - przewidywana wydajność
Nvidia GeForce GTX 780 - przewidywana wydajność

Odpowiedzi ze strony Nvidii jak na razie nie ma. Są jedynie przecieki mówiące o 1024 rdzeniach CUDA, 64 jednostkach ROP, 128 TMU i 512-bitowym interfejsie pamięci (przynajmniej w topowym modelu). To wszystko miałoby się przełożyć na nawet dwukrotny wzrost wydajności GeForce’a GTX 780 w porównaniu do GTX 580. Na potwierdzenie tych rewelacji trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać.

Źródło: PCLab

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.