AMD Zen: nowe procesory rzucają wyzwanie Intelowi. I wygrywają!

AMD Zen: nowe procesory rzucają wyzwanie Intelowi. I wygrywają!

AMD Zen: nowe procesory rzucają wyzwanie Intelowi. I wygrywają!
Jarosław Balcerzak
19.08.2016 07:47, aktualizacja: 10.03.2022 09:31

CEO AMD ujawniła na konferencji nowe informacje na temat nadchodzących procesorów Zen. Zaprezentowano również benchmark, na którym przeważa nad 8-rdzeniowym Intelem. Czy doczekamy się przełomu na rynku procesorów?

Długa droga na technologiczny szczyt

Trudno dziwić się tym, którzy stracili wiarę na przełamanie dominacji Intela na rynku procesorów. Od czasu niepowodzenia generacji Bulldozer, AMD skupiało się głównie na rozwoju APU i współpracowało z producentami konsol. Upływ czasu doprowadził w końcu do sytuacji, w której klient zainteresowany komputerem wyposażonym w pamięci DDR4 miał do wyboru… jednego producenta procesorów, Intela.

Już wkrótce się to zmieni: po czterech latach poświęconych na zaprojektowanie procesorów od absolutnego zera, AMD wraca na rynek jednostek wydajnych i nie ustępujących konkurentowi. Mają one trafić do komputerów stacjonarnych oraz serwerów. Ich wprowadzenie będzie również oznaczać nową, dedykowaną podstawkę AM4.

398243232561312206

Szybkie, nowoczesne i energooszczędne

Zeny mają być wykonywane w procesie technologicznym 14 nm FinFET, a dokonane w architekturze zmiany mają, w porównaniu z poprzednimi generacjami, skutkować 40% przyrostem liczby przetwarzanych instrukcji w jednym cyklu zegara. Rdzenie skonstruowano do pracy w trybie Simultaneous Multithreading (SMT), zaimplementowano kontroler DDR4, PCI-Express 3.0 oraz nowe zestawy interfejsów wejścia-wyjścia.

Zdecydowano się również wprowadzić przetwarzanie z nowym przewidywaniem odgałęzień (branch prediction) oraz nową pamięć podręczną (micro-op cache). Gruntownie przebudowano hierarchię pamięci podręcznej, a na wielu etapach konstrukcji i optymalizacji wdrożono rozwiązania mające zapewnić niskie zużycie energii.

398243232561508814

Zapowiedź wielkich zmian

Niemałe zainteresowanie wzbudził rezultat testu renderowania w aplikacji Blender: 8-rdzeniowa wersja AMD Zen uzyskała wynik lepszy od, również 8-rdzeniowego i 16-wątkowego, procesora Intela. Na tym prezentacja mniej teoretyczna się nie zakończyła: na komputerze wyposażonym w inżynieryjną wersję Zena (8rdzeni, 16 wątków) i kartę Radeon R9 Fury X uruchomiono grę Deus Ex: Mankind Divided. Rezultat robi wrażenie: w rozdzielczości 4K gra działała płynnie.

Jednego można być pewnym już dziś – przyszły rok będzie na rynku komputerowym niezwykle ciekawy. Akurat gdy zdąży opaść kurz po świątecznym starciu kart Radeon RX 4xx oraz GeForce 10xx, rywalizacja przeniesie się na procesory. Generacja Zen pojawi się w sklepach na początku 2017 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)