Pyxa – przenośna konsola do samodzielnego montażu

Szukasz przenośnej konsoli? Obok dominującego na rynku sprzętu Nintendo warto przyjrzeć się nieco bardziej niszowym konstrukcjom. Jedną z nich jest przenośna konsola Pyxa. Choć nie imponuje parametrami, jej kluczowym atutem jest coś innego, niż tylko moc obliczeniowa.

Konsola Pyxa
Konsola Pyxa
Źródło zdjęć: © Kickstarter/Creoqode

Myślisz „przenośna konsola”, mówisz „Nintendo”. Japoński koncern od lat dominuje na rynku przenośnej rozrywki i zdeklasował konkurentów. Jak nawiązać z nim walkę, gdy Nintendo Switch wydaje się bezkonkurencyjne? Twórcy konsoli wpadli na nietypowy pomysł – ich sprzęt dociera do użytkowników w kawałkach i trzeba go samodzielnie złożyć.

Jak zapewnia pomysłodawca urządzenia, londyńska firma Creoqode, montaż konsoli nie wymaga żadnych narzędzi ani wiedzy z zakresu elektroniki, bo sprzęt składamy z gotowych „klocków”. Samo przygotowanie sprzętu do działania to jednak dopiero połowa sukcesu.

Konsola Pyxa rozłożona na części
Konsola Pyxa rozłożona na części© Kickstarter

Konsola składana z klocków

Możemy wprawdzie skorzystać z preinstalowanych gier, ale możemy również napisać własne. Tę właśnie funkcję podkreśla producent konsoli, przedstawiając konsolę Pyxa jako doskonałą pomoc w nauce programowania i tworzenia własnych gier.

Konsola Pyxa
Konsola Pyxa© Kickstarter/Creoqode

Pyxa została wyposażona w ekranik o rozdzielczości 128 × 160 pikseli i typowej dla tanich wyświetlaczy, 18-bitowej głębi kolorów. Jej sercem jest mikrokontroler ATmega328P, a urządzenie zostało wyposażone także w niewielki głośnik i gniazdo kart micro SD. Uzupełnieniem specyfikacji jest akumulator o pojemności 600 mAh, pozwalający na 4 godziny zabawy.

Bardziej cenimy to, co sami zbudowaliśmy

Wróćmy jednak na moment do samodzielnego składania konsoli. Jaki w tym sens? Możemy przypuszczać, że to sposób na wyróżnienie się – bez tego detalu Pyxa byłaby po prostu jedną z wielu podobnych konsol, oferowanych za grosze choćby na chińskich platformach handlowych.

Creoqode PYXA | DIY Game Console

Z drugiej strony warto pamiętać o mechanizmach, na których swoją popularność i pozycję zbudowała szwedzka IKEA – użytkownicy bardziej cenią i lubią sprzęty, które złożyli własnoręcznie. Może tak będzie również i w przypadku tej konsoli?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)