Anki Cozmo: robot o wyglądzie sympatycznej zabawki wyposażony w sztuczną inteligencję

Cozmo to więcej niż zabawka czy gadżet. Anki stworzyło prawdziwego robota ze zdolnością zapamiętywania, uczenia się i interakcji. Co już potrafi a czego może nauczyć go użytkownik?

Anki Cozmo: robot o wyglądzie sympatycznej zabawki wyposażony w sztuczną inteligencję
Jarosław Balcerzak

Niezwykle zaawansowana konstrukcja

Anki to amerykański producent, który w swoim dorobku ma grę Overdrive – zaawansowane wyścigi samochodów na modyfikowalnym torze. Możliwościom aut bliżej było do robotyki niż prostej mechaniki, co przyczyniło się do sporego sukcesu produktu. Kolejny projekt Anki ma na nowo zredefiniować rozrywkę, tym razem wprowadzając do niej elementy programowania.

Wyglądający na uroczą zabawkę Cozmo to w istocie zaawansowany robot wyposażony w sztuczną inteligencję. Skonstruowano go z około 300 części, zastosowano aż cztery silniki pracujące na ponad 50 biegach i umożliwiające poruszanie się, ekran LCD wyświetlający aktualny „nastrój” i kamerę VGA w 30 kl/s, monitorującą otoczenie robota.

Obraz

Szeroka funkcjonalność i otwarte oprogramowanie

Zabawę z Cozmo rozpoczynamy od nawiązania połączenia WiFi ze smartfonem – dedykowana aplikacja jest kompatybilna z Androidem oraz iOS. Kolejnym krokiem jest wpisanie w niej swojego imienia i usytuowanie się w polu widzenia kamery robota. Wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy zapamięta nas i od tej pory za każdym razem gdy nas ujrzy, zareaguje entuzjastycznie.

Cozmo jest w stanie przemieszczać się we wszystkich kierunkach, a także poruszać "głową" oraz frontalnie umieszczonym wysięgnikiem. Wbudowany procesor w każdej chwili dokonuje tysięcy obliczeń, a wyświetlacz i głośnik w humorystyczny i intuicyjny sposób informują nas o aktualnym nastawieniu robota. Brzmienia Cozmo nie sposób nie skojarzyć ze słynnym już Wall.e.

Obraz

W zestawie otrzymujemy także stację ładującą oraz komplet trzech interaktywnych i podświetlanych kostek, które robot wykorzystuje do wykonywania rozmaitych sztuczek. Może je przenosić, ustawiać jedna na drugiej, przewracać lub toczyć przed sobą. Co kluczowe, zakres czynności zarówno producent, jak i użytkownik mogą w każdej chwili rozszerzyć.

Kostki można także wykorzystać do bezpośredniej interakcji z Cozmo – od razu po wypakowaniu potrafi on zagrać w dwie konkurencje. Pierwsza polega na ustawieniu jednej kostki przed sobą, drugą przed robotem, a gdy obie podświetlą się w identycznym kolorze – dotknąć własnej szybciej niż Cozmo. Druga polega na przyciągnięciu do siebie kostki zanim wysięgnikiem zdąży dotknąć jej robot.

Obraz

Nie zabrakło także funkcji skorzystania z urządzenia niczym drona. Wykorzystując aplikację możemy dowolnie nim sterować, na bieżąco śledząc pogląd z kamery. Z poziomu smartfona możemy także zarządzać „przedstawianiem” kolejnych osób robotowi i przypisywaniem im odpowiedniego sposobu powitania.

Cozmo jest projektem otwartym i rozwojowym. Producent już wkrótce udostępni software development kit, dzięki któremu każdy posiadacz zyska możliwość satysfakcjonującej nauki zastosowanych systemów AI oraz robotyki. Z kolei użytkownicy już zaznajomieni z językiem programowania Python będą w stanie bez ograniczeń rozszerzać funkcjonalność zakupionego robota.

Cozmo | Behind the Scenes

Obraz

Ogromny potencjał w atrakcyjnej cenie

Robot Anki posiada zaledwie jedną z tzw. chorób wieku dziecięcego: do pracy wymaga połączenia WiFi, a gdy takowe nawiąże ze smartfonem, odłącza go od danych. Innymi słowy, czas zabawy z Cozmo to chwile z dala od emaili czy Facebooka. Niedogodność ma zostać wkrótce usunięta za sprawą aktualizacji oprogramowania.

Perspektywy przed nowym produktem Anki są z pewnością ogromne. Już dziś niewielki robot budzi niemałe zainteresowanie, więc obietnica dalszej rozbudowy oprogramowania fascynuje tym bardziej. Cieszy także fakt, że urządzenia nie wyceniono w oderwaniu od rzeczywistości. Kwota 179.99 dol. wydaje się naprawdę atrakcyjna, a premiera nastąpi już 28 października.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.