Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM
Granica między oprogramowaniem pecetowym i mobilnym w przyszłości mocno się rozmyje. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być emulacja oprogramowania x86 na procesorach ARM. Jakie możliwości ma przynieść?
12.01.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:45
Jeden program dla wszystkich urządzeń
Unifikacja oprogramowania jest pożądana zarówno przez wielu producentów, jak i użytkowników. Istniejący obecnie sztywny podział na aplikacje pełnoprawne i mobilne (i poszczególne platformy) przysparza bowiem pracy nie tylko programistom. Irytuje również wielu z nas, zmuszonych do instalacji kolejnego programu w wersji dostosowanej do posiadanego systemu.
Nic więc dziwnego, że zaangażowanie wykazał Microsoft i już przed czterema laty stworzył Windowsa RT. System pracujący na urządzeniu z procesorem ARM i wyposażony w „tryb desktop”. Dziś wiemy już, że choć realizacji wiele brakowało do ideału – kierunek był słuszny, a przed nami kolejna próba wprowadzenia komputerowych aplikacji do smartfonów i tabletów.
Nie tylko Qualcomm
Nieprzypadkowo dowiadujemy się o tym akurat teraz – coraz mniej dzieli nas od długo wyczekiwanej premiery smartfona Surface Phone, a obsługiwanie przez niego aplikacji x86 niezwykle skutecznie wypromowałoby urządzenie. Zainteresowanie dodatkowo podsycił komunikat projektanta mobilnych SoC, marki ARM.
Otóż wsparcie dla aplikacji x86 ma dotyczyć nie tylko procesorów Qualcomma (m.in. Snapdragona 835 w Surface Phone), ale również konkurentów: Samsunga, Apple'a i innych. Oznacza to tym samym rychłe nadejście nie tyle przełomowego w tym względzie modelu, co całej generacji smartfonów. Otwartym pytaniem pozostaje więc jedynie, kto okaże się pierwszy.
Rewolucja lub duże rozczarowanie
Jak emulacja oprogramowania x86 będzie wyglądała w praktyce – dopiero się przekonamy. Możliwości są z pewnością ogromne i oznaczają możliwość zainstalowania i uruchomienia niemal dowolnej aplikacji na smartfonie i tablecie z kompatybilnym procesorem.
Zmiany mogą również odmienić rynek mniej wydajnych laptopów czy hybryd 2w1, w których jeszcze dzisiaj znajdują się jednostki Intela. W przyszłości mogą je zastąpić układy ARM – równie wydajne, a przy tym bardziej energooszczędne.
Najwięcej będzie zależeć właśnie od wydajności. Jeśli działanie aplikacji x86 napotka na problemy z płynnością bądź licznymi błędami – podzieli losy zapomnianego Windowsa RT. Jeśli natomiast odnotuje sukces, czeka nas era instalacji identycznego oprogramowania w desktopach, laptopach i smartfonach. Unifikacja, umykająca Microsoftowi od lat.