ReMarkable: tablet z ekranem e‑ink, notatnik i czytnik ebooków w jednym

Tworzenie elektronicznych notatek jeszcze nigdy nie było tak proste. Komfort odręcznego pisania i wygoda cyfryzacji? Z tym sprzętem to żaden problem!

ReMarkable: tablet z ekranem e-ink, notatnik i czytnik ebooków w jednym
Łukasz Michalik

03.12.2016 | aktual.: 10.03.2022 08:55

Ekran dotykowy zamiast klawiatury

W lecie zachwycaliśmy się pokazaną przez Lenovo hybrydą. Model Lenovo Yoga Book budził zainteresowanie nie tylko ze względu na przepiękne wzornictwo, ale przede wszystkim z uwagi na rezygnację z klasycznej klawiatury, która została zastąpiona dużym, dotykowym panelem.

Jedną z jego wartych wspomnienia funkcji była obsługa elektronicznych notatek – wystarczyło położyć na panelu kartkę papieru, by zmienić urządzenie w elektroniczny notatnik, łączący zalety cyfryzacji notatek z wygodą i naturalnością odręcznego rysowania za pomocą zwykłego ołówka.

Obraz

Odręczne szkicowanie

Idea, towarzysząca Lenovo Yoga Book została twórczo rozwinięta przez twórców gadżetu o nazwie reMarkable. Można podsumować go krótko: to czytnik ebooków z papierem elektronicznym i obsługą notatek, jednak ten krótki opis – choć poprawny – w żaden sposób nie wyjaśnia wyjątkowości tego sprzętu. Nie wyjaśnia tego również używana przez twórców nazwa Paper Tablet.

Obraz

Kluczowym atutem reMarkable jest nie tylko duży, 10,3-calowy ekran i obsługa rysika, ale przede wszystkim połączenie powyższego z niewielkim czasem reakcji ekranu, wynoszącym zaledwie 55 milisekund. Jak na e-papier to wynik doskonały i oznacza, że użytkownik reMarkable może korzystać z niego jak ze zwykłego tabletu albo papierowego notatnika.

Nie musi przy tym rezygnować z wygody, oferowanej przez różne cyfrowe usługi. Urządzenie jest również pełnoprawnym czytnikiem ebooków, w którym możemy odręcznie nanosić np. notatki do czytanego tekstu.

Duży ekran o dobrej rozdzielczość

Wygodę obsługi i swobodę odręcznego pisania czy szkicowania zwiększa przy tym rozmiar ekranu, wykonanego w technologii Canvas (warto pamiętać, że choć papier elektroniczny określa się potocznie mianem E-Ink, to jest to nazwa wyłącznie jednej z technologii, zastrzeżona do produktów konkretnej firmy; potocznie funkcjonuje na podobnej zasadzie, jak nazywanie sportowych butów adidasami) i oferującego rozdzielczość 1872 × 1404 px, co daje przyzwoite 226 DPI.

Po ekranie rysujemy pasywnym rysikiem, a oprogramowanie urządzenia jest w stanie obsłużyć do 2048 stopni nacisku. Sercem sprzętu jest procesor ARM A9 taktowany zegarem 1 GHz oraz 512 MB RAM-u i 8 GB przestrzeni na pliki. Całość pracuje pod kontrolą dystrybucji Linuksa o nazwie Codex i komunikuje się ze światem poprzez Wi-Fi i gniazdo microUSB. Za czas działania odpowiada akumulator o pojemności 3000 mAh.

Ile kosztuje komfort?

Wczesna, zamawiana w preorderze wersja tego sprzętu została wyceniona na 379 dolarów. Cena standardowa w przedsprzedaży ma sięgnąć 529 dolarów, a za późniejsze egzemplarze trzeba będzie zapłacić aż 716 dol. Tanio – jak widać – nie będzie. Jeśli jedna nie będziemy skupiać się na cenie, reMarkable wydaje się doskonałym urządzeniem, które może wynieść nasze notatki na nowy poziom.

Przy okazji to świetny przykład, jak połączyć tradycję z nowymi technologiami. Wspominam o tym m.in. dlatego, że klasyczne, odręczne pisanie czy rysowanie jest – jak wynika z różnych badań- znacznie bardziej stymulujące dla mózgu, niż korzystanie z klawiatury i myszki. Być może to właśnie reMarkable jest zapowiedzią kierunku rozwoju urządzeń z e-papierem, w jakim podąży więcej producentów?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.