Asus U24E - i nie chcesz ultrabooka! [test cz. 1.]

Strona głównaAsus U24E - i nie chcesz ultrabooka! [test cz. 1.]
23.11.2011 19:30
Asus U24E
Asus U24E
Jacek Klimkowicz
Jacek Klimkowicz

Niespełna 3 tygodnie temu mogliście przeczytać na łamach Gadżetomanii krótką notkę o tym niezwykle interesującym minilaptopie. Dziś zapraszam na 1. część testu malucha zbyt grubego, by być ultrabookiem i zbyt dobrego, by pozostać w cieniu kampanii reklamowych na rzecz superpłaskich i lekkich Zenbooków.

Specyfikacja

Do testów otrzymaliśmy egzemplarz Asusa U24E o następującej konfiguracji sprzętowej:

 • 1 x USB 2.0,
 • 2 x USB 3.0,
 • 1 x HDMI,
 • 1 VGA,
 • 1 x LAN,
 • 1 x Kensington Lock,
 • 1 x wyjście audio,
 • 1 x wejście audio;

[*]łączność:

 • LAN 1 Gbit,
 • WLAN 802.11b/g/n,
 • Intel Wireless Display 2.0,
 • Bluetooth 3.0 + HS;

[*]inne:

 • kamerka o rozdzielczości 0,3-megapiksela,
 • głośniki Altec Lansing;
 • uniwersalny czytnik kart pamięci,
 • zabezpieczenie antykradzieżowe Intel Anti-Theft;

[*]akumulator: 8-komorowy, 56 Wh (5200 mAh);

[*]OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit.

[/list]

Ceny minilaptopów Asus U24E zaczynają się od ok. 1900 zł za wersje z procesorem Intel Celeron B800, 4 GB RAM i 500 GB HDD. Model z Intel Core i3-2330M i 8 GB RAM-u kosztuje ok. 2500 zł. Testowanej wersji obecnie nie ma w swojej ofercie żaden sklep, ale najprawdopodobniej trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 2700-2800 zł (maksymalnie).

Obudowa i jakość wykonania[/h2][h3]Wygląd, obudowa i jakość wykonania

Asus U24E
Asus U24E

Asus U24E niemal w całości wykonany jest z dobrych jakościowo tworzyw sztucznych. Wyjątek stanowią wykonane z aluminium pokrywa ekranu (część zewnętrzna) oraz podpórka pod nadgarstki. Spasowanie elementów nie jest, niestety, najlepsze. Najbardziej rzucają się w oczy nierówne szpary między deklem, plastikową wstawką znajdującą się na górze i ramką ekranu. Klapa serwisowa również w kilku miejscach delikatnie wystaje nad poziom obudowy.

Asus U24E
Asus U24E

Sztywność wieka Asusa U24E jest w mojej ocenie bardzo dobra. Nieznaczne ugięcia można wywołać, działając z dużą siłą na centralną część pokrywy. Nie są one jednak niebezpieczne dla matrycy, na której nie pojawiają się nawet najmniejsze zakłócenia w wyświetlanym obrazie. Zawiasy, na których osadzono panel LCD, mimo niewielkich rozmiarów nadzwyczaj pewnie trzymają ekran w zadanej pozycji.

Asus U24E
Asus U24E

Drgania towarzyszące zmianie położenia wyświetlacza są minimalne i bardzo krótkotrwałe, a obrócenie laptopa Asus U24E spodem do góry skutkuje powstaniem zaledwie kilkumilimetrowej szpary między wiekiem a jednostką zasadniczą. Można zatem być zadowolonym. Asus U24E pozwala na odchylenie panelu LCD o 150 stopni, co jest zakresem więcej niż wystarczającym nawet dla wysokich osób.

Asus U24E
Asus U24E

Solidności jednostki zasadniczej nie można niczego zarzucić. Zarówno wierzchnia, jak i spodnia strona cechują się bardzo wysoką sztywnością i nie ulegają nawet pod wpływem silnego nacisku punktowego. Asus U24E waży 1501 gramów i ma wymiary 291 x 207 x 16-35 mm. Ten ostatni sprawia, że nie zalicza się do ultrabooków, ponieważ ich grubość nie może przekraczać 20 mm. Jednocześnie jest cięższy od Zenbooka UX21 o ok. 0,4 kg.

W kwestiach praktycznych Asus U24E wypada dość dobrze. Na gładkich powierzchniach obudowy (klapa ekranu, pulpit) co prawda pojawiają się zatłuszczenia, ale nie rzucają się one zbytnio w oczy. Szkoda tylko, że powstałe zabrudzenia są stosunkowo trudne do całkowitego usunięcia (niezbędna jest dobrze nawilżona szmatka). Na plus trzeba zaliczyć matową ramkę matrycy.

Rozmieszczenie portów

Asus U24E - ścianka prawa (czytnik kart pamięci, złącza audio, 2 x USB 3.0, Kensington Lock, LAN)
Asus U24E - ścianka prawa (czytnik kart pamięci, złącza audio, 2 x USB 3.0, Kensington Lock, LAN)

Między znajdującymi się na prawej ściance dwoma portami USB 3.0 zachowano naprawdę duży odstęp. Dzięki temu można wpinać opasłe wtyczki/pendrive'y bez najmniejszego problemu i bez obaw, że zablokują one sąsiednie złącza.

Asus U24E - ścianka lewa (gniazdo zasilania, VGA, HDMI, USB 2.0)
Asus U24E - ścianka lewa (gniazdo zasilania, VGA, HDMI, USB 2.0)

Z drugiej strony jest nieco gorzej. Interfejsy zostały skumulowane w pobliżu przedniej krawędzi komputera, przez co trzeba uważać na podłączone kable czy urządzenia. Na dodatek odstępy między nimi są na tyle niewielkie, że słusznych rozmiarów pendrive podłączony do USB może uniemożliwić podłączenie kabla HDMI.

Klawiatura i touchpad

Asus U24E - klawiatura i touchpad
Asus U24E - klawiatura i touchpad

Przestrzenie między nimi wypełnia szara, nieodblaskowa maskownica. Klawisze mają krótki, wyraźny skok i stawiają umiarkowany opór. Całość jest stabilnie podparta, pracuje stosunkowo cicho i daje piszącemu bardzo dobry feedback. Komfort pisania na Asusie U24E mimo niepełnowymiarowych przycisków i braku bloku numerycznego jest w mojej ocenie naprawdę wysoki.

Asus U24E - touchpad
Asus U24E - touchpad

Wkomponowany w podpórkę pod nadgarstki gładzik Elan o powierzchni 71 x 39 mm ma bardzo dobre własności ślizgowe i wyraźnie oznaczone granice. Jego czułości i precyzji, podobnie jak obsłudze wielodotykowych (maks. 3 palce; możliwa aktywacja, dezaktywacja, konfiguracja w stosownym panelu) gestów, nie można niczego zarzucić.

Znajdujące się pod touchpadem przyciski funkcyjne przykryto pojedynczą, słusznych rozmiarów belką. Niestety, jest ona wykonana z połyskliwego tworzywa sztucznego, które zbiera odciski palców. Stawiany przez przyciski opór jest duży, a skok twardy. Na szczęście klik nie jest zbyt głośny. Ogólna wygoda użytkowania zespolonych klawiszy jest dość dobra.

Wyposażenie

Można także bezprzewodowo strumieniować multimedia wysokiej rozdzielczości dzięki technologii Intel Wireless Display (WiDi 2.0). Asus U24E ma także zaimplementowany system Intel Anti-Theft, który pozwala na zdalne zablokowanie komputera w razie kradzieży lub zagubienia, a także ustalenie jego położenia.

Asus U24E - kamerka
Asus U24E - kamerka

Zintegrowana w ramce ekranu kamerka o rozdzielczości 0,3-megapiksela generuje obraz nieostry, pozbawiony szczegółów. Jest to jeden z gorszych jakościowo sensorów montowanych w laptopach. Powodów do narzekania nie daje wbudowany mikrofon, który jest zadowalająco czuły i nieźle radzi sobie z eliminacją echa i szumów. Niestety, za sprawą kamery zestaw nadaje się tylko do prywatnych konwersacji.

Tęgie baty należą się producentowi za system audio. Marnej jakości głośniczki nie dość, że grają stosunkowo cicho, to zniekształcają dźwięki i pobrzękują. O tonach wysokich i niskich można oczywiście zapomnieć. Polecam zakupić wraz z Asusem U24E słuchawki lub zewnętrzne głośniki. Uszy ma się tylko jedne i trzeba je szanować.

Matryca

Asus U24E - kąty widzenia
Asus U24E - kąty widzenia

Niestety, słabych stron zastosowanego wyświetlacza jest więcej. Paleta barw, podobnie jak ich nasycenie, nie zachwyca. Zdecydowanie zbyt jasna czerń negatywnie odbija się na współczynniku kontrastu, który tym samym można określić co najwyżej jako zadowalający. Kąty widzenia, jak na panel LCD klasy średniej przystało, są zauważalnie szersze w poziomie niż pionie.

Tym samym niewielkie odchylenie wyświetlacza w pionie skutkuje zmianą jasności wyświetlanego obrazu, a w dalszej kolejności inwersją barw, natomiast w poziomie projekcja jest poprawna nawet wtedy, gdy obserwator patrzy pod dość ostrym kątem. Jakość wyświetlacza Asusa U24E nie wyróżnia się zatem ani na plus, ani na minus na tle konkurencji z tego przedziału cenowego.

Podsumowanie

Asus U24E to maluch zdecydowanie godny uwagi. Nie jest tak piękny, smukły i lekki jak typowy ultrabook, ale nadrabia te braki wyposażeniem i możliwościami, a do tego jest dużo tańszy. A jak wiadomo, cena ma dla wielu znacznie większe znaczenie niż kilka milimetrów grubości czy dekagramów masy.

Jednymi z największych atutów minilaptopa są bardzo wygodna (mimo niewielkich rozmiarów) klawiatura, która pozwala na szybką i komfortową pracę z długimi tekstami, oraz przyjazny użytkownikowi gładzik umożliwiający sprawną nawigację bez użycia zewnętrznej myszki. Cieszy też stosunkowo szeroki zestaw portów, wśród których znalazły się 2 USB 3.0 i pełnowymiarowe HDMI.

Do tego całość jest solidnie wykonana, a jakość wyświetlacza nie odbiega od normy w tym segmencie cenowym. Oczywiście Asus U24E nie jest pozbawiony wad. Drobne niedoróbki w spasowaniu, błyszcząca powłoka matrycy, słabe głośniki i kamerka internetowa to najpoważniejsze z nich. Uważam jednak, że nie są one na tyle istotne, by skreślać recenzowany sprzęt z listy zakupów.

Jak montaż procesora o standardowym TDP (35 W) w Asusie U24E wpłynie na jego temperatury robocze i kulturę pracy? Jak maluch wypada w testach wydajnościowych? Na ile godzin pracy pozwala dołączony, całkiem pojemny akumulator? Tego wszystkiego dowiecie się z 2. części recenzji, gdzie znajdą się też całościowe podsumowanie, lista mocnych i słabych stron oraz rzetelna ocena.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)