Asus VivoStick PC: miniaturowy komputer PC z Windows 10 zamknięty w obudowie pendrive’a

Komputera stacjonarnego nie trzeba już przenosić w plecaku ani w torbie, wystarczy kieszeń spodni. Z VivoStick PC każdy monitor z HDMI zmienimy w komputer a każdy telewizor w smartTV. Jakie inne możliwości oferuje nowość od Asusa?

Asus VivoStick PC: miniaturowy komputer PC z Windows 10 zamknięty w obudowie pendrive’a
Jarosław Balcerzak

10.08.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:33

Komputer prawdziwie miniaturowy

Sukcesy rozwiązań pokroju AIO, najmniejszych laptopów i pecetów wielkości książki to dla producentów jednoznaczny sygnał – komputery mają być jak najmniejsze. Skoro zaś technologicznie dotarliśmy do czterordzeniowych procesorów w tabletach i telefonach, pora na komputery osobiste. Odpowiedzią na rynkowe potrzeby ma być nowy, miniaturowy VivoStick Asusa. Jego gabaryty rzeczywiście imponują: urządzenie mierzy sobie zaledwie 135×36×16,5 mm.

Wszystkie podzespoły zmieszczono w obudowie wielkości pendrive’a, uzyskując wymowną wagę 75 g. Minikomputer jest wykonany z wytrzymałego tworzywa i wykończony na obu zakończeniach metalem o gładkiej powierzchni. Do połączenia z monitorem lub telewizorem służy pełnowymiarowy port HDMI, a peryferia podłączymy przez USB 3.0 lub 2.0. Nie zapomniano o gnieździe minijack, które obsłuży słuchawki z mikrofonem.

Obraz

Podzespoły i wydajność niewielkiego laptopa

Konfiguracja nowości od Asusa ma prawo kojarzyć się z ultra mobilnymi, budżetowymi laptopami lub mocniejszymi tabletami. Zastosowano tutaj czterordzeniowy i czterowątkowy procesor Intel Atom x5-Z8350, 2 GB pamięci LPDDR3 oraz zintegrowaną grafikę Intel HD. Pamięć flash oferuje pojemność 32 GB, łączność bezprzewodową umożliwiają Bluetooth 4.1 oraz WiFi 802.11 a/b/g/n/ac. Całością zarządzamy w Windowsie 10 a zasilanie zapewni dołączony zasilacz 18W.

Lista możliwości i zastosowań minikomputera jest ogromna. Najbardziej oczywistym jest podłączenie do monitora i uzyskanie pełnoprawnego komputera PC, jednak równie dobrze urządzenie sprawdzi się wpięte w telewizor lub projektor. Umożliwi w ten sposób obejrzenie filmu na Netfliksie czy Youtube, a także komunikację poprzez media społecznościowe.

Bezprzewodowo połączymy się z nim smartfonem lub tabletem, przy pomocy technologii Asus HyStream strumieniując do niego filmy oraz zdjęcia. Asus ma również dobrą wiadomość dla posiadaczy Xbox One – VivoStick umożliwi nam dostęp do konsoli w sposób równie intuicyjny jak w przypadku telewizora.

Obraz

Komputer mobilny nie mniej od użytkownika

W obecnych czasach brak komputera o wymiarach i możliwościach VivoSticka źle świadczyłby o wyobraźni producentów. Takie rozwiązania są po prostu potrzebne, zarówno wśród użytkowników prywatnych jak i biznesowych. Styl życia pierwszych z nich bywa niekiedy zbyt dynamiczny na nieustanne przenoszenie nawet kilogramowego laptopa. Z kolei przedsiębiorstwa chętnie skorzystają z możliwości stworzenia poręcznych i energooszczędnych stacji roboczych dla pracowników.

Warto mieć jednak na uwadze, że kosztem oferowanej wygody jest wydajność która nie dla każdego okaże się wystarczająca. Vivostick został opracowany i stworzony jako urządzenie stricte biurowe i jako takie należy je traktować. Otwartą kwestią jest również skuteczność zastosowanego chłodzenia w postaci radiatora i miniaturowego wiatraczka – ten aspekt już wkrótce rozwiną testy i benchmarki. Premiera w Polsce jest wyznaczona na najbliższy tydzień, a cena na 649 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.