Automatyczne sterowanie ogrzewaniem. Czy to się opłaca?
Wysokie koszty ogrzewania zachęcają do szukania sposobów na obniżenie rachunków. Jednym z nich jest automatyczne sterowanie ogrzewaniem, które - według badań - może obniżyć rachunki nawet o ponad 40 proc. Zapytaliśmy eksperta, na czym polega zaleta tego rodzaju systemu w odniesieniu do standardowego ogrzewania.
Sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu jest wiele. Podstawa to sprawne źródło ciepła i termoizolacja domu. Nie da się jednak kłócić ze stwierdzeniem, że z perspektywy kosztów, jak i dbania o środowisko, najlepszą energią jest ta, która nie została zużyta, czyli została zaoszczędzona.
- Do tej pory nasze domostwa ogrzewaliśmy, wykorzystując instalacje grzewcze oparte przede wszystkim na klasycznym sterowaniu źródłem ciepła typu włącz/wyłącz, bez wydzielenia odrębnych stref ogrzewania. Rozwiązania takie nie gwarantują komfortu cieplnego w poszczególnych pomieszczeniach, które mogą mieć zróżnicowane przeznaczenie, lub gdzie ich użytkownicy wykonują aktywności o różnej intensywności i w różnych porach dnia lub tygodnia. Takie rozwiązanie może prowadzić m.in. do przegrzewania pomieszczeń, które przekłada się na nadmierne straty ciepła do otoczenia. Powodują one zwiększone zapotrzebowanie na ciepło, co skutkuje wysokimi kosztami ogrzewania - mówi dr hab. inż. Robert Kubica z Katedry Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zauważa, spowodowało to, że typowe systemy grzewcze były stopniowo uzupełniane o termoregulatory mechaniczne, umożliwiające ręczną kontrolę mocy grzejników. Jednakże, by takie rozwiązanie dawało gwarancję optymalnej kontroli temperatury, wymaga ciągłego nadzoru. Odpowiedzią na ten problem jest postawienie na automatyczne systemy sterowania ogrzewaniem.
Ogrzewanie pilnuje się samo
- Automatyczne systemy sterowania ogrzewaniem w domu pozwalają tworzyć autonomiczne, "szyte na miarę" układy realizujące spersonalizowane harmonogramy ogrzewania poszczególnych pomieszczeń na podstawie indywidualnych preferencji z pominięciem bieżącej obsługi użytkownika. Dzięki temu użytkownicy mogą dostosować temperaturę w poszczególnych strefach, zgodnie z ich preferencjami i bieżącym lub przewidywanym zapotrzebowaniem – komentuje Robert Kubica.
Tego rodzaju systemy są w stanie automatycznie realizować przyjęty harmonogram, na przykład obniżając temperaturę, gdy pomieszczenie nie jest używane. Strefowe ogrzewanie budynku z automatycznym nadzorem prowadzi wprost do ograniczenia strat ciepła do otoczenia, co przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania.
- Nowoczesne układy sterowania, typu SMART, wykorzystują różnego rodzaju sensory i czujniki, które pozwalają na monitorowanie warunków w pomieszczeniach oraz zbieranie danych, które są wykorzystywane do podejmowania autonomicznych decyzji w zakresie sterowania ogrzewaniem – mówi Kubica.
- Przyjmuje się, że stosowanie tych rozwiązań może prowadzić do obniżenia zapotrzebowania na ciepło o nie mniej niż 20 proc. Jednak w licznych badaniach realizowanych pod ścisłym, bieżącym nadzorem kadry naukowej, w budynkach mieszkalnych: domach jednorodzinnych, domach studenckich oraz budynkach użyteczności publicznej: przedszkolach, szpitalach biurach, wykazano możliwość obniżenia zużycia energii na ogrzewanie, czyli obniżenie kosztów ogrzewania o ponad 40 proc. – dodaje ekspert.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii