Autonomiczne maszyny rolnicze. Człowiek jest zbędny

Od lat trwają prace nad automatyzacją rolnictwa. Jednym z pomysłów jest wykorzystywanie w pełni autonomicznych pojazdów. Takim rozwiązaniem są m.in. pojazdy Naio, które oferuje firma Agrihandler.

Autonomiczny pojazd rolniczy Naio
Autonomiczny pojazd rolniczy Naio
Źródło zdjęć: © YouTube

15.06.2022 | aktual.: 15.06.2022 11:58

Autonomiczne rolnictwo to zdecydowanie przyszłość tego sektora gospodarki. Pozwoli ono w znacznym stopniu przyspieszyć pracę na roli, w szczególności te, które trudno wykonać ciężkim sprzętem. Firma Agrihandler oferuje niewielkie pojazdy autonomiczne, które są w stanie wykonywać precyzyjne zadania.

Dziennikarze serwisu wrp.pl opublikowali film prezentujący możliwości pojazdu Naio OZ440. Urządzenie waży 200 kilogramów, a jego uciąg wynosi 300 kilogramów. Jest to dość uniwersalny pojazd i może być wykorzystywany z różnymi narzędziami. Wśród możliwych do wykorzystania wymieniono pielniki, gęsiostopki, brony, czy opryskiwacze.

Podczas prezentacji na tegorocznej Opolagrze pokazano jego współpracę z siewnikiem punktowym. W zależności od wykorzystywanego narzędzia Naio jest w stanie w ciągu dnia obrobić ok. 1 hektara. Trzeba jednak pamiętać o ładowaniu akumulatorów - na pełnej baterii jest on w stanie pracować przez ok. 8 godzin.

W ofercie firmy znajdują się także większe, bardziej wydajne pojazdy, które są w stanie w ciągu doby wykonać prace na powierzchni 4-5 hektarów. Wszystko zależy od oczekiwań rolnika oraz od rodzaju prac, które będą wykonywane.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.