Bagel: inteligentna taśma miernicza. Nawet nie udawaj, że jej nie chcesz!

Bagel: inteligentna taśma miernicza. Nawet nie udawaj, że jej nie chcesz!

Miarka Bagel
Miarka Bagel
Łukasz Michalik
20.07.2016 18:17, aktualizacja: 10.03.2022 09:37

Jak udoskonalić kieszonkową miarkę? Zamiast taśmy mierniczej można zastosować linkę. Dołożyć wyświetlacz. I rolkę. I laser! Oto Bagel: najwspanialsza taśma miernicza świata.

Czy wszystkie gadżety musza być inteligentne?

Nie macie czasem wrażenia, że zbyt często przypisujemy banalnym w gruncie rzeczy przedmiotom „inteligencję”? Cudzysłów jest tu zamierzony, bo chyba tylko producenci różnych gadżetów wiedzą, co wspólnego z inteligencją ma fakt, że jakiś sprzęt jest podpięty do Internetu i można na nim uruchamiać aplikacje.

Zostawmy jednak marudzenie na boku, bo do inteligentnych zegarków, telefonów, domów i samochodów dołącza właśnie… taśma miernicza. To nie pomyłka! Taśma miernicza również może być inteligentna!

Tak przynajmniej twierdzą twórcy gadżetu o nazwie Bagel, którzy przekonują, że ich taśma to prawdziwe cudo technologii, spełnienie marzeń każdego gadżetomaniaka i prawdziwy sułtan wśród taśm. Na czym polega jej wyjątkowość?

Miarka Bagel
Miarka Bagel

Trzy metody pomiaru

Bagel to tak naprawdę trzy urządzenia pomiarowe w jednym:

  • klasyczna miarka o długości 300 centymetrów, w której taśmę zastąpiono linką, a wynik pomiaru prezentowany jest na wyświetlaczu urządzenia;
  • rolka miernicza, przydatna w przypadku nieregularnych przedmiotów, gdzie taśma czy linka nie zapewniają wymaganej precyzji. Wystarczy przetoczyć miarkę przez mierzony odcinek, by na wyświetlaczu otrzymać jego długość. Można w ten sposób zmierzyć odległość do 999 centymetrów.
  • dalmierz laserowy, pozwalający na bezkontaktowe zmierzenie dystansu do przedmiotów, znajdujących się w odległości od 30 do 600 centymetrów.
Miarka Bagel
Miarka Bagel

Poza wyświetleniem wyniku pomiaru na 0,96-calowym wyświetlaczu OLED o rozdzielczości 128 × 64 pikseli, Bagel pozwala na nagrywanie i przypisywanie do wyników notatek głosowych, zapisywanych w wewnętrznej pamięci o pojemności 32 MB, a także na współpracę ze smartfonem. Dzięki modułowi Bluetooth 4.0 miarka może również komunikować się z aplikacją mobilną i przesyłać do niej wyniki, a energię do działania zapewnia wbudowany akumulator Li-Po o pojemności 500 mAh, doładowywany za pomocą gniazda microUSB.

Przerost formy nad treścią: chcesz to mieć!

Bagel okazał się przebojem Kickstartera. Z planowanych 30 tys. dolarów jego projektanci zebrali ponad 800 tys., więc już teraz mogą mówić o dużym sukcesie. Zastanawia mnie jednak tak wielkie zainteresowanie kosztującym 90 dolarów gadżetem (w przedsprzedaży cena była oczywiście niższa, 49-79 dol.).

Bagel Labs - Bagel Smart Tape Measure

Jeśli ktoś całymi dniami wykonuje różne pomiary, to Bagel wydaje się pożytecznym, ułatwiającym życie narzędziem. Pozostaje pytanie, ile jest takich osób? Przypuszczam, że większość z wspierających miarkę na Kickstarterze należy do znacznie liczniejszej reszty, która raz na jakiś czas potrzebuje coś zmierzyć i w tym przypadku używanie takiego sprzętu przypomina strzelanie z armaty do wróbla.

Niby da się, do tego może być przy tym wiele zabawy i wszystko fajnie wygląda, ale czy na pewno ma sens? A z drugiej strony, czy fajne gadżety koniecznie muszą być do bólu rozsądne i racjonalne? Można uznać miarkę Bagel za przerost formy nad treścią, ale pokażcie mi gadżeciarza, który nie chciałby mieć jej w domu!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)