Bańki pękające pod wpływem dźwięku - nowa metoda leczenia raka

Pęcherzyk z gazem i lekiem dociera do guza; tam rozbijają go ultradźwięki. Uwolniony lek trafia prosto w nowotwór.

pęcharzyki
pęcharzyki
Katarzyna Kieś

Tak w skrócie wygląda nowy sposób leczenia raka.

Pęcherzyk z gazem i lekiem dociera do guza; tam rozbijają go ultradźwięki. Uwolniony lek trafia prosto w nowotwór.

Tak w skrócie wygląda nowy sposób leczenia raka.

Naukowcy wykorzystali fakt, że stosowane już od dawna w diagnostyce medycznej maleńkie banieczki powietrza, o średnicy rzędu tysięcznych części milimetra, pękają pod wpływem fal ultradźwiękowych. Wpadli na pomysł, by zjawisko to wykorzystać do dostarczania zazwyczaj silnie toksycznych leków przeciwnowotworowych bezpośrednio do guza, w sposób bezpieczny dla organizmu. Lek doczepiony zostaje do mikropęcherzyków, „ozdobionych” również przeciwciałami, które są przyciągane do guza. Kiedy wokół zmiany nowotworowej zgromadzi się już właściwa ilość leczniczych banieczek, cale to zgromadzenie potraktowane zostaje falami ultradźwiękowymi. Pęcherzyki wprawiane są w wibravcje, a następnie pękają, uwalniając doczepione do nich lekarstwo. Toksyczny lek trafia tam, gdzie powinien, nie zatruwając przy tym zdrowych tkanek i organów ustroju.

Naukowcom udało się opracować mikropęcherzsyki tak, by nie rozpuszczały się podczas kontaktu z płynami ustrojowymi - banieczki wytworzone są z lipidów i wypełnione gazem. Teraz pozostaje jeszcze dopracować technologię doczepiania do pęcherzyków leków i przeciwciał - by podczas wędrówki przez krwiobieg ich struktura nie destabilizowała się. Naukowcy pracują też nad wytworzeniem urządzenia, które będzie produkować mikropęcherzyki na masową skalę.

Na razie w hodowlach komórkowych i na myszach eksperymentuje się ze skutecznością nowej metody terapii w leczeniu raka jelita grubego.

Źródło: Nanotechwire

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.