Papierowy czip za jeden grosz zdiagnozuje choroby

Chemicy z Uniwersytetu Harvard opracowali nową metodę diagnozowania chorób i dolegliwości za pomocą malutkich, papierowych czipów. Kropla krwi wystarczy, aby to malutkie urządzenia przedstawiło konkretny wynik.

Papierowy czip za jeden grosz zdiagnozuje choroby
Marcin Krzewicki

Chemicy z Uniwersytetu Harvard opracowali nową metodę diagnozowania chorób i dolegliwości za pomocą malutkich, papierowych czipów. Kropla krwi wystarczy, aby to malutkie urządzenia przedstawiło konkretny wynik.

Czip może stwierdzić czy dana osoba jest nosicielem wirusa HIV, czy też może dolega jej gruźlica, malaria lub inna choroba. Na jednej stronie papierowego urządzenia znajduje się wzór przypominający drzewo. W zależności od koloru oraz nasilenia zabarwienia jego poszczególnych gałązek lekarz lub pielęgniarka będzie w stanie odczytać, co dolega pacjentowi.

Czip posiada niewielkie ilości tuszu, który wchodzi w reakcje chemiczne z krwią badanej osoby. W zależności od przebiegu procesu chemicznego gałązki zabarwią się na różne kolory o zróżnicowanej intensywności. Tan naprawdę jest to cały sekret tego wynalazku. Tanie materiały i prostota wykonania zagwarantuje dostępność produktu w śmiesznie niskiej cenie.

Urządzenie nie jest szczytem osiągnięć współczesnej medycyny, ale na pewno ułatwi pracę lekarzom znajdujących się w ubogich regionach krajów Trzeciego Świata, gdzie brakuje nie tylko leków, ale i podstawowego sprzętu laboratoryjnego.

Źródło: popsci

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.