Nowotwór na celowniku laserów! Zobacz jak wybuchają komórki wroga (wideo)

Tytuł artykułu może brzmi jak nazwa kiepskiego filmu science-fiction lub niepoważny żart, ale nie ma się z czego śmiać. Rzeczywiście powstała technologia, która umożliwia "wysadzenie", czyli zabicie, komórek nowotworowych w ludzkim ciele.

Nowotwór na celowniku laserów! Zobacz jak wybuchają komórki wroga (wideo)
Marcin Krzewicki

09.02.2010 | aktual.: 11.03.2022 16:12

Tytuł artykułu może brzmi jak nazwa kiepskiego filmu science-fiction lub niepoważny żart, ale nie ma się z czego śmiać. Rzeczywiście powstała technologia, która umożliwia "wysadzenie", czyli zabicie, komórek nowotworowych w ludzkim ciele.

Rice University, Stan Teksas, miasto Houston. Grupa naukowców i zapaleńców laserowej technologii postanawia ukierunkować swoją pasję w taki sposób, aby efekt wieloletniej pracy przyniósł to, co dla uczonego człowieka jest jedną z najważniejszych wartości. Tak, udało się! Została stworzona nowa broń do walki z nowotworem.

Oczywiście, w miarę moich możliwości, objaśniam o co w tym wszystkim chodzi. Grupa fizyków z wyżej wymienionego uniwersytetu podjęła się opracowania wiązki laserowej i samego urządzenia, które będzie zdolne zniszczyć komórki nowotworu wewnątrz ludzkiego organizmu bez wyrządzania przy tym żadnej innej krzywdy.

Obraz

*Na fotografii widoczni są fizycy, którzy opracowali laserową technologię lokalizowania i zabijania komórek nowotworowych. Po prawej Jason Hafner, po lewej * Dmitri Lapotko.

Technologia polega dosłownie na wysadzaniu niebezpiecznych dla życia komórek przez wprowadzenie do nich (drogą laserową) nanocząsteczek złota. Na tym etapie są dwie kolejne możliwości. Nieprzyjacielska komórka może zacząć emitować światło, które będziecie mogli zobaczyć na filmie niżej. Ta możliwość ułatwi dalszą diagnostykę chorego pacjenta. Od tego momentu lekarz może z niezwykła precyzją stwierdzić występowanie nowotworu w danej części organizmu, a także skontrolować czy po przebytym leczeniu nie został jakiś ślad po nieproszonym gościu.

Druga opcja jest bardziej spektakularna. Otóż po wprowadzeniu nanocząsteczki złota, komórka może błyskawicznie urosnąć i najzwyczajniej rozsadzić się, co gwarantuje jej pewną śmierć. Najlepiej obrazuje to fotografia na początku artykułu. Dlaczego te małe świństewka wybuchają?

Na to pytanie jestem w stanie odpowiedzieć dzięki uprzejmości Kathieriny, która poratowała mnie fachową wiedzą. Komórki wybuchają, ponieważ do nanocząstek złota została dołączona ftalocyjanina – substancja, która aktywowana światłem, doprowadza do wytworzenia silnie reaktywnej odmiany tlenu, który powoduje niszczenie struktury komórki i zawartego w niej materiału genetycznego. Sama ftalocyjanina jest stosowana już od ponad dwudziestu lat w leczeniu nowotworów.

Nie jestem specjalistą w powyższej dziedzinie i chciałbym z góry chciałbym zaznaczyć, że mogłem popełnić jakieś uchybienie w opisie nowej technologii z wiadomych powodów. Jednak nie to jest najważniejsze. Istotne jest to, że istnieje nowa możliwość, która może dać szansę na niezauważane oraz niedoceniane na co dzień życie i zdrowie. Polecam materiał wideo.

Źródło: popsci

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.