BenQ EW2770QZ: 27‑calowy monitor z nowatorską technologią BI+

BenQ EW2770QZ: 27-calowy monitor z nowatorską technologią BI+
Jarosław Balcerzak

28.05.2017 15:04, aktual.: 09.03.2022 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy monitor marki Benq zainteresuje osoby spędzające przed ekranem sporo czasu, otrzymał bowiem technologię inteligentnie dostosowującą jasność panelu do otoczenia. Jaką jakość obrazu i funkcje ma oferować profesjonalistom?

Bezramkowa konstrukcja o biurowym designie

Nietrudno odnieść wrażenie że w segmencie monitorów dzieje się niewiele – wciąż mamy do czynienia z tymi samymi typami matryc, rozdzielczościami czy towarzyszącymi im technologiami. Tymczasem na rynek systematycznie trafiają także modele wykorzystujące nowatorskie i funkcjonalne rozwiązania, na co dowodem ma być najnowszy monitor marki Benq.

Model EW2770QZ ma wymiary 460,6 × 613,8 × 198,1 mm, waży 5,9 kg i oferuje przyjazną biurom, szaro-czarną kolorystykę o matowym wykończeniu. Rozmiary podstawy ograniczono do niezbędnego minimum, a ramki wokół matrycy zredukowano do zaledwie 2,6 mm. Zwiększy to znacząco komfort korzystania z konfiguracji wielomonitorowych.

Regulacja nachylenia ekranu pracuje w zakresie od -5˚ do 20˚, możliwe jest także jego zawieszenie na uchwycie kompatybilnym z VESA (100 × 100). W tylnej części znalazły się skierowane ku dołowi głośniki o mocy 2 × 2 W, a także wszystkie złącza: dwa HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 oraz wyjście audio jack.

Obraz

Automatyczna regulacja jasności i barw

Benq EW2770QZ korzysta z 27-calowej matrycy IPS o rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli (16:9). Jej typowy współczynnik kontrastu wynosi 1000:1, dynamiczny 20 mln:1, a jasność 350 cd/m2. Czas reakcji zredukowano do 5 ms (GtG), częstotliwość odświeżania sięga 75 Hz, natomiast kąty widzenia wynoszą po 178˚.

Matryca kolorów pracuje w 8-bitowej głębi i oferuje 100 proc. pokrycie palety sRGB. Monitor został pozbawiony uciążliwego migotania (Flicker Free), wyposażono go także w funkcję Low Blue Light, ograniczającą emisję niebieskiego światła. Pracuje ona w jednym z 4 trybów: multimedialny, internetowy, biurowy oraz czytania.

Obraz

Innowacyjna technologia Brightness Intelligence Plus w inteligentny i zautomatyzowany sposób pozwala na dostosowanie parametrów wyświetlania. Dzięki wbudowanemu pod matrycą czujnikowi RGB monitoruje ona jasność i temperaturę barwową oświetlenia przed monitorem, dobierając do niego odpowiedni poziom podświetlenia panelu, odcień i nasycenie barw.

W przypadku wyświetlania treści w niższej rozdzielczości ich jakość poprawia funkcja Super Resolution. Równie funkcjonalnie prezentuje się także tryb Smart Focus, pozwalający na podświetlenie wybranego obszaru na ekranie przy jednoczesnym przyciemnieniu pozostałej powierzchni.

Obraz

Produkt dla profesjonalistów i entuzjastów

Monitor EW2770QZ został od podstaw stworzony by sprostać wymaganiom biznesu, choć jego możliwości z powodzeniem wykorzystają także miłośnicy kina i mniej wymagający gracze. Najsilniejsze strony nowości to nowatorska technologia BI+ oraz 8-bitowa matryca oddająca szeroką paletę barw. Najłatwiej będzie więc do niej przekonać zapracowanych grafików.

Sporo jednak zależy od faktycznej skuteczności zaimplementowanych technologii, w szczególności dynamiki zmian dokonywanych przez monitor. Jeśli okażą się zbyt gwałtowne, korzyści z automatyzacji może przysłonić uciążliwość stwarzana przez nadmiernie czuły sensor. Sugerowana cena detaliczna monitora ma wynosić 1999 zł, a w sklepach zobaczymy go jeszcze przed końcem maja.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)