Bezbolesne wizyty u dentysty staną się normą!

Naukowcy nieustannie starają się odnaleźć sposób na bezbolesne zabiegi dentystyczne. Mając w pamięci swoją ostatnią wizytę – póki co, efekty ich prac są, grzecznie mówiąc, mizerne. Przyszłość zmierza jednak ku lepszemu. Wszystko dzięki specjalnemu żelowi.

fot. na lic. Creative Commons Flickr.com
fot. na lic. Creative Commons Flickr.com
Krzysztof Cyło

Naukowcy nieustannie starają się odnaleźć sposób na bezbolesne zabiegi dentystyczne. Mając w pamięci swoją ostatnią wizytę – póki co, efekty ich prac są, grzecznie mówiąc, mizerne. Przyszłość zmierza jednak ku lepszemu. Wszystko dzięki specjalnemu żelowi.

Francuski instytut National de la Sante et de la Recherche Medicale opracowuje właśnie specjalny żel, który w procesie leczenia ubytków zastąpi dotąd stosowane wiertła i inne narzędzia „tortur”. Nie jest to zatem zwyczajna pasta do zębów, bowiem lek ten nie będzie przeznaczony do codziennego, profilaktycznego użytku.

Kuracja sprowadzać się będzie do kilkuminutowego – a co ważniejsze – bezbolesnego zabiegu. Dentysta nałoży jedynie odpowiednią ilość preparatu na ząb z próchnicą i gotowe. No, nie do końca. Ubytki myszy laboratoryjnych, na których testowano żel, zniknęły po około miesiącu.

Skuteczność leku zapewnia peptyd, MSH. Francuscy naukowcy skorzystali z doświadczeń swoich kolegów po fachu, którzy udowodnili, że związek ten wpływa na regenerację kości. Struktura zębów tylko nieznacznie różni się od kości szkieletowych, dlatego zdecydowano się na wykorzystanie właściwości MSH w dziedzinie stomatologii.

Metoda ta najprawdopodobniej nie wywołuje efektów ubocznych. Choć o tym moglibyśmy się przekonać dopiero po przeprowadzeniu testów na ludziach.

Żel mógłby być stosowany jedynie na niewielkie ubytki. W części przypadków wiertło nadal straszyć będzie swym upiornym dźwiękiem. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki temu lekowi, wizerunek dentystów uległby znaczącej poprawie.

Źródło: Kottke

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.