Bezpieczna fotowoltaika. Jest sposób, aby ochronić panele przed gradem
Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych z niepokojem śledzi prognozy pogody. Ich uwagę przyciąga nie nasłonecznienie, ale ostrzeżenia o ryzyku wystąpienia gradobicia. Okazuje się jednak, że jest sposób na zabezpieczenie paneli fotowoltaicznych przed gradem.
23.09.2023 16:44
Katastrofa klimatyczna sprawia, że ekstremalne zjawiska pogodowe występują coraz częściej, a ich przebieg jest coraz gwałtowniejszy. Dotyczy to także gradobić, gdy grad klasyfikowany jest jako "bardzo duży".
Jak podaje serwis Świat OZE, według klasyfikacji amerykańskiego Federalnego Programu Zarządzania Energią (Federal Energy Management Program – FEMP), poważne zagrożenie dla paneli fotowoltaicznych stanowi grad o średnicy przekraczającej 44 mm. Niezależne testy wskazują, że uszkodzenia paneli występują nawet przy mniejszej, 30-mm średnicy gradu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choć światowy rekord wielkości gradowych kul, wynoszący aż 19 cm, został ustanowiony na terenie Włoch, również w Polsce dochodzi do opadów gradu zagrażającego panelom – 5-cm kule lodu spadały z nieba w tym roku m.in. w Małopolsce.
Panele fotowoltaiczne i grad
Odpowiedzią na ten problem jest rozwiązanie o nazwie NX Horizon Hail Pro, opracowane przez amerykańską firmę Nextracker. Jest to rozwinięcie wcześniejszego systemu NX Horizon, którego zadaniem jest uniezależnienie produkcji energii przez panele fotowoltaiczne od warunków pogodowych.
W praktyce oznacza to, że NX Horizon może samodzielnie, na podstawie danych pogodowych, zmieniać kąt nachylenia paneli. Rozwiązanie maksymalizujące produkcję energii okazuje się przydatne także w przypadku ochrony przed gradem.
Zobacz także
W razie zagrożenia przez duże bryły lodu, NX Horizon Hail Pro może ustawić panele pod bardzo dużym kątem, sięgającym 70 stopni względem ziemi. Radykalnie zmniejsza to powierzchnię wystawioną na uderzenia gradu, a także – poprzez pochylenie paneli – minimalizuje niszczycielską siłę ewentualnego uderzenia.
System może działać całkowicie automatycznie, dostosowując kąt pochylenia paneli do raportów pogodowych, lub reagować na polecenia wydane przez zarządzającego instalacją człowieka.
Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii