Fotowoltaika a grad. Czy może uszkodzić panele?

Gradobicie może wyrządzić duże szkody. Spadające z nieba lodowe kule są w stanie uszkodzić pojazdy, dachy budynków, a także panele fotowoltaiczne. Jak duży musi być grad, by zaszkodzić instalacji fotowoltaicznej?

Pogoda grad gradobicie
Pogoda grad gradobicie
Źródło zdjęć: © Materiały WP | Adobe

27.07.2023 | aktual.: 20.06.2024 09:53

Grad to jedno ze zjawisk pogodowych, które wzbudza w nas strach. Trudno chronić się przed konsekwencjami gradobicia. Gdy na danym terenie dojdzie do opadów gradu o dużej średnicy, mogą one wyrządzić niemałe szkody. Niejednokrotnie w sieci można było natknąć się na przykład na fotografie prezentujące samochody, które zostały dotknięte gradobiciem. Obecnie wiele osób może zastanawiać się, jak grad wpłynie na panele fotowoltaiczne.

Sprawie przyjrzeli się dziennikarze włoskiego pv-magazine. We Włoszech niedawno doszło do opadów gradu, podczas których niektóre kule lodu miały nawet 20 cm średnicy. Tak duży grad jest w stanie wyrządzić ogromne szkody. Włosi spróbowali jednak ustalić, jak duże muszą być kule gradu, by wyrządzić pierwsze szkody w instalacji fotowoltaicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grad a fotowoltaika

Włoscy dziennikarze powołali się na badania z 2019 r., które przeprowadzono na Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie. Wynika z nich, że różne rodzaje paneli fotowoltaicznych z różną tolerancją znoszą gradobicia. Pierwsze uszkodzenia, zarówno widoczne, jak i niewidoczne, występują w przypadku opadów gradu o średnicy co najmniej 3 cm. Natomiast w przypadku opadów gradu o średnicy 4 cm i więcej, odsetek widocznych uszkodzeń znacząco wzrasta.

Najmniejsze uszkodzenia to tzw. mikropęknięcia. Nie powstają one na szkle, ale w krzemie. Początkowo nie powoduje to obniżenia wydajności, lecz po kilku miesiącach uszkodzone miejsca mogą wykazywać znaczący spadek wydajności. Wszelkie uszkodzenia skracają ponadto żywotność paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne podczas gradobicia

Duży wpływ na powagę uszkodzeń wywołanych przez gradobicie ma rzecz jasna orientacja instalacji względem kierunku opadów. Czynnik ten może mieć nawet większe znaczenie niż rozmiar gradu. Co więcej, wpływ na uszkodzenie ma też pochylenie modułów. Według naukowców większe nachylenie może łagodzić ewentualne konsekwencje.

- Ryzyko gradobicia i podatność paneli fotowoltaicznych na grad powinny być uwzględnione w modelach ryzyka i strategiach adaptacji klimatycznej - podsumowali Holendrzy.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.