Bezzałogowy, elektryczny kontenerowiec. To norweski projekt

Bezzałogowy, elektryczny kontenerowiec. To norweski projekt

Yara Birkeland
Yara Birkeland
Źródło zdjęć: © Yara
23.11.2021 09:30

Yara Birkeland to bezzałogowy, bezemisyjny elektryczny kontenerowiec wyprodukowany w Norwegii. Odbył się już jego pierwszy, dziewiczy rejs.

Yara Birkeland to kontenerowiec, który będzie podróżował na krótkiej trasie. Docelowo ma przemieszczać się między portami Porsgunn i Brevik, które dzieli raptem kilkanaście kilometrów. Jak podkreśla jednak Svein Tore Holsether, CEO firmy Yara, pozwoli to zredukować emisję dwutlenku węgla o 1000 ton w skali roku.

Wynika to z faktu, że rocznie na wspomnianej trasie rocznie odbywa się 40 tysięcy kursów ciężarówek. Te, rzecz jasna, są napędzane silnikami diesla, które emitują dwutlenek węgla. Elektryczny kontenerowiec nie będzie bezpośrednio wpływać na emisję CO2, szczególnie jeśli będzie zasilany energią pochodzącą z OZE.

Co ważne, okręt ten jest autonomiczny. Firma Kongsberg opracowała specjalne systemy, które pozwalają kontenerowcowi pokonywać trasę między wspomnianymi portami bez konieczności ingerencji ze strony człowieka. Mimo to ze względów bezpieczeństwa statek będzie nadzorowany przez załogę przez dwa lata.

Yara to największy producent nawozów rolniczych na świecie, który bazuje na amoniaku. Ze względu na to, że produkcja tego związku odpowiada za 2 procent zużycia energii pochodzącej z paliw kopalnych i 1,2 procent emisji gazów cieplarnianych, firma stara się walczyć z emisją gazów cieplarnianych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)