Biopanele z algami. Nowy sposób generowania prądu?

Biopanele z algami. Nowy sposób generowania prądu?

Biopanele z algami. Generują prąd i tlen
Biopanele z algami. Generują prąd i tlen
Źródło zdjęć: © Greenfluidics
14.07.2022 10:34, aktualizacja: 18.07.2022 07:50

Fotowoltaika to nie jedyny sposób na generowanie energii dzięki światłu słonecznemu. Meksykańska firma Greenfluidics zaprojektowała biopanele, które produkują biomasę. Wykorzystywane są w tym celu algi.

Biomasa to jedno z tych odnawialnych źródeł energii, o których nie mówi się zbyt wiele. Na co dzień słyszy się głównie o fotowoltaice i energetyce wiatrowej. Tymczasem istnieją rozwiązania, które pozwalają na generowanie energii w inny, mniej intuicyjny sposób. Przykładem urządzeń na to pozwalających są biopanele stworzone przez meksykańską firmę Greenfluidics.

Dziennikarze serwisu New Atlas donoszą, że sama koncepcja wykorzystania biopaneli z algami sięga 2013 roku. Wtedy firmy Splitterworks Architects i Arup stworzyły demonstracyjny budynek o nazwie BIQ, który pokryto tego typu panelami o łącznej powierzchni około 200 metrów kwadratowych.

W projekcie domu BIQ zielone panele pełnią kilka funkcji. Pobierają z powietrza dwutlenek węgla, który jest następnie przepuszczany przez wodę, w której znajdują się szczepy alg. Te pochłaniają dwutlenek węgla na potrzeby przeprowadzania fotosyntezy. Efektem tego procesu jest rzecz jasna tlen, który trafia do atmosfery. Przechwytują też ciepło, co pozwala na przykład na zmniejszenie temperatury budynku.

Specjaliści z firmy Greenfluidics chcą nieco ulepszyć ten proces. Przedstawiciele meksykańskiej firmy chcą zwiększyć przewodność cieplną wody, dodając do niej nanocząsteczki węgla. Ciepło będzie przekształcane bezpośrednio w energię elektryczną przez generator termoelektryczny i doprowadzane do budynku. To zbliży biopanele do tradycyjnych modułów fotowoltaicznych.

Zdaniem przedstawicieli firmy, biopanele będą w stanie wyprodukować do 327 kWh na metr kwadratowy każdego roku. Dla porównania typowe moduły fotowoltaiczne wyprodukują ponad 200 kWh rocznie na każdy metr kwadratowy (dokładna liczba zależy od rodzaju modułu i lokalizacji instalacji).

Trudno uwierzyć w tak optymistyczne szacunki. Jest to prawdopodobnie kalkulacja dla idealnych warunków. Ponadto prawdopodobnie zakłada ona nie tylko wykorzystanie energii wyprodukowanej przez generator termoelektryczny, ale także tej, która będzie pochodzić ze spalania biomasy w postaci rozrastających się alg. Meksykański producent szacuje też, że na duże oszczędności przełoży się także efekt chłodzenia. Miałby pozwolić na redukcję zużycia energii o nawet 90 kWh na metr kwadratowy każdego roku.

Na ten moment nie podano jednak informacji na temat ceny zakupu urządzeń. Trudno więc oszacować, czy nawet w przypadku spełnienia deklarowanych liczb, biopanele wykorzystujące algi do produkcji biomasy będą konkurencyjne dla innych odnawialnych źródeł energii pod względem cenowym.

Karol Kołtowski, redaktor Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)