Blackout w końcu dotrze do Polski. Ekspert podaje, kiedy do tego dojdzie

Blackout w końcu dotrze do Polski. Ekspert podaje, kiedy do tego dojdzie
13.12.2021 12:32
Blackout w końcu dotrze do Polski. Ekspert podaje, kiedy do tego dojdzie
Źródło zdjęć: © Istock | GREGORY DUBUS

Ceny prądu w Polsce jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Co gorsza, eksperci twierdzą, że do 2030 mogą one wzrosnąć prawie o 50 proc. Zdaniem Piotra Woźnego prezesa firmy ZE PAK jeszcze większym problemem są starzejące się systemy energetyczne, które mogą przyczynić się do blackoutów.

Prąd w Polsce jest najdroższy w historii. Według doniesień dziennikarzy serwisu wysokienapiecie.pl średnia cena energii elektrycznej z dostawą dnia następnego była w listopadzie równa 552,40 zł/MWh, co jest kwotą dwukrotnie większą niż oferowana przez ostatnich 20 lat, do wiosny 2021 roku.

Niestety nie zanosi się na to, że ta sytuacja ulegnie poprawie. Z raportu Fundacji Instrat wynika, że do 2030 roku rachunki za prąd mogą wzrosnąć o ponad 800 zł, czyli prawie o 50 procent. Eksperci twierdzą, że taki scenariusz może czekać Polskę, jeśli do tego czasu nadal będziemy opierać się na energii produkowanej z węgla.

Piotr Woźny, który przez kilka lat pracował w rządzie Mateusza Morawieckiego, uważa, że wysokie ceny prądu to jednak nie największy problem. Obecny prezes prywatnej firmy ZE PAK w rozmowie z serwisem Gazeta.pl stwierdził, że jeżeli Polska nie przetransformuj starzejących się systemów energetycznych, mogą nas czekać długie godziny blackoutów.

"Latem tego roku pokazał się raport sygnowany przez ministra klimatu i środowiska. Tam są analizowane różnego rodzaju scenariusze, od optymistycznych do pesymistycznych. Nawet w tych optymistycznych scenariuszach jest mowa o tym, że za 10 lat grożą nam długie godziny blackoutów w naszym systemie energetycznym" – wskazał Woźny.

Jego zdaniem 50-letnie bloki będą wyłączane z przyczyn naturalnych, ponieważ nie są w stanie już sprawnie działać i nie nadają się do modernizacji ani remontowania. Dodał, że to na czym powinien skoncentrować się rząd to budowa bezpieczeństwa energetycznego na blokach gazowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (432)