Prąd najdroższy w historii Polski. Winna cena CO2

Prąd najdroższy w historii Polski. Winna cena CO2

Źródło zdjęć: © FORUM
06.12.2021 10:07

Ceny prądu w Europie są zatrważające. Giełdowe ceny energii elektrycznej w 20 państwach Europy wyrównały się i to niestety na wysokim poziomie, niezadowalającym dla nikogo. W Polsce prąd był najdroższy w historii.

Prąd w Polsce najdroższy w historii. To wszystko wina wysokich cen CO2, ale także niekorzystnych warunków pogodowych, przez które nie pracują elektrownie wiatrowe. Według doniesień dziennikarzy serwisu wysokienapiecie.pl średnia cena energii elektrycznej z dostawą dnia następnego była w listopadzie równa 552,40 zł/MWh, co jest kwotą dwukrotnie większą niż oferowana przez ostatnich 20 lat, do wiosny 2021 roku.

Ogromne są różnice między ceną megawatogodziny w godzinach szczytu (17:00-18:00) a tą, która obowiązuje w godzinach nocnych. Różnica wynosi ponad 200 złotych, gdzie standardowo wahała się ona między 20 a 100 złotych.

W miniony weekend tę samą cenę energii odnotowało aż 20 państw Europy. Ceny są wysokie i nie sposób udawać, że nie dotykają wszystkich obywateli. Wysokie ceny emisji tony dwutlenku węgla odczujemy wszyscy.

Cena prądu w Europie, grudzień 2021
Cena prądu w Europie, grudzień 2021© Wysokie Napięcie

Najgorzej w Europie mają się Brytyjczycy. Słaby wiatr sprawia, że elektrownie wiatrowe nie produkują tyle energii, ile powinny. Jak czytamy w tekście przygotowanym przez Wysokie Napięcie, Brytyjczycy zapłacą za megawatogodzinę aż 822 euro, czyli 4452 zł. Dla porównania Polska płaci 152 Euro, Niemcy i południowa Skandynawia 138 Euro, a Francja 325 Euro. Wieczór z 3 na 4 grudnia był jednym z najdroższych w historii, jeśli chodzi o Wielką Brytanię pod kątem energetycznym.

Ceny prądu w Polsce
Ceny prądu w Polsce

Cena za tonę CO2

Duży wpływ na wysoką cenę energii mają ustalone ceny za emisję tony dwutlenku węgla, które obejmują Unię Europejską i Wielką Brytanię. Cena jednej tony CO2 wynosi 80 euro. Biorąc pod uwagę, że generacja mocy w Polsce była w listopadzie o 13 procent wyższa niż rok temu, należy spodziewać się, że dla zaspokojenia potrzeb obywateli uruchomione zostaną starsze bloki, które emitują więcej zanieczyszczeń.

Przykładem takich elektrowni są na przykład Dolna Odra czy Pątnów, które przy produkcji 1 MWh energii emitują od 1 do 1,2 tony CO2. Stawka za emisję tony dwutlenku węgla jest niemal trzykrotnie wyższa niż cena samego paliwa potrzebnego do wyprodukowania prądu. Czeka nas droga zima.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (375)