Brak deklaracji do CEEB. Kara do 5000 złotych
04.04.2022 10:07, aktual.: 04.04.2022 11:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Złożenie deklaracji do CEEB to obowiązek wszystkich właścicieli i zarządców budynków. Unikanie tego obowiązku może wiązać się z wysoką karą. Finalnie za nieudzielenie informacji na temat źródła ciepła można zapłacić nawet 5000 złotych.
CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, ma na celu zgromadzenie danych na temat tego, jakie źródła ogrzewania wykorzystywane są w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych na terenie Polski. Każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do złożenia deklaracji do CEEB. Termin na spełnienie obowiązku zależy od rodzaju budynku.
Możliwość składania deklaracji do CEEB istnieje od początku lipca 2021 roku. Właściciele nowych budynków, w których źródła ciepła dopiero zostają uruchamiane po raz pierwszy, mają 14 dni na złożenie deklaracji. W przypadku budynków z już funkcjonującymi źródłami ciepła termin na udzielenie informacji na temat ogrzewania upływa wraz z końcem czerwca 2022 roku.
CEEB - co należy zgłosić?
Deklaracja składana do CEEB przewiduje możliwość zgłoszenia kilku rodzajów urządzeń grzewczych. W dokumencie należy wpisać liczbę wykorzystywanych urządzeń, a także ich funkcję. Można zaznaczyć ich stosowanie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania budynku. W deklaracji wskazać można takie urządzenia jak:
- Miejska sieć ciepłownicza / ciepło systemowe / lokalna sieć ciepłownicza
- Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy
- Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem
- Kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel)
- Piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy)
- Trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa
- Kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy przepływowy / kominek gazowy
- Kocioł olejowy
- Pompa ciepła
- Ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny
- Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania
Deklaracja CEEB - kara do 5000 złotych
Podstawowa kara grzywny za niezłożenie deklaracji do CEEB w terminie wynosi 500 złotych. Jeśli jednak sprawa trafi na drogę sądową, kara może wzrosnąć do aż 5000 złotych. Warto więc poświęcić chwilę na wypełnienie dokumentu.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, do tej pory do CEEB wpłynęło blisko 2,7 miliona deklaracji na temat źródeł ciepła. Ponad 2,5 miliona dotyczy budynków mieszkalnych.
Najczęściej zgłaszanymi źródłami ciepła są kotły na paliwo stałe, a także kotły gazowe. Zgłoszono ich w sumie ponad 2,3 miliona sztuk.
Deklaracja do CEEB - wniosek
Deklaracje do CEEB można zgłosić przez internet, na stronie CEEB (potrzebny Profil Zaufany) lub w urzędzie gminy czy urzędzie miasta. Dokumenty do pobrania dostępne są na stronie GUNB.