Brakuje ci kompana do gry? Oto robot bilardowy [wideo]

Brakuje ci kompana do gry? Oto robot bilardowy [wideo]06.06.2011 11:32
Brakuje ci kompana do gry? Oto robot bilardowy [wideo]
Grzegorz Nowak

Nie ma chyba dnia bez nowych, pomysłowych zastosowań dla robotów. Potrafią one już niemal wszystko i na niektórych polach udaje im się doścignąć nawet człowieka. Czy mają szansę w grze w bilard?

Nie ma chyba dnia bez nowych, pomysłowych zastosowań dla robotów. Potrafią one już niemal wszystko i na niektórych polach udaje im się doścignąć nawet człowieka. Czy mają szansę w grze w bilard?

Nieraz pisałem o tym, że roboty ściągają człowieka, próbując m.in. bić ustanowione przez niego rekordy. Tak było przy okazji układania kostki Rubika oraz gry na iPhone'a. W tym pierwszym przypadku człowiek nie został pokonany, w tym drugim było znacznie prościej i robot okazał się lepszy. To jednak dosyć proste zadania - zupełnie inaczej jest z partyjką bilarda.

Robota, z którym można zagrać w bilard, stworzył student Uniwersytetu Technicznego w Monachium (Technische Universität München). Jego konstrukcja to humanoid wyposażony w dwa ramiona i osadzony na mobilnej platformie. Całość uzupełnia kamera umieszczona ok. 3 metrów nad powierzchnią stolika, która pozwala analizować układ bil na stole i możliwe uderzenia. Specjalne oprogramowanie przetwarza uzyskane dane tak, żeby znaleźć najlepszą możliwość uderzenia, a robot je wykonuje. Owszem, już kiedyś widzieliśmy podobnego robota, jednak niemiecka konstrukcja nie potrzebuje specjalnie przygotowanego stołu.

Robot odznacza się dużą bezbłędnością, chociaż słabiej radzi sobie przy trudniejszych ułożeniach. Przy mniej trudnych uderzeniach jego celność wynosi ok. 80%. Opracowany system może też pomóc w grze ludzkiemu graczowi - umieszczony nad stołem projektor może wskazać przypuszczalne trajektorie i szanse na trafienie.

Takim robotom daleko jeszcze do umiejętności, jakimi mogą się pochwalić zawodowi gracze, ale ciekawie mógłby wyglądać pojedynek niemieckiego robota z PR2. Poniżej możecie obejrzeć filmową prezentację.

Playing Pool with a Dual-Armed Robot

Źródło: ubergizmo.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)