Czy robot może być szybszy od człowieka? [wideo]

Już wielokrotnie próbowano stworzyć robota, którzy ułoży kostkę Rubika szybciej niż człowiek. Do tej pory się to nie udało. Czy nowy robot z Uniwersytetu Swinburne ma szansę na pokonanie ludzkiego mózgu?

fot. Flickr.com/Colin Zhu/lic. CC
fot. Flickr.com/Colin Zhu/lic. CC
Grzegorz Nowak

Już wielokrotnie próbowano stworzyć robota, którzy ułoży kostkę Rubika szybciej niż człowiek. Do tej pory się to nie udało. Czy nowy robot z Uniwersytetu Swinburne ma szansę na pokonanie ludzkiego mózgu?

Próby stworzenia maszyny lepszej od człowieka (oczywiście w układaniu kostki Rubika) podejmowano już wielokrotnie. Dotąd nie były zadowalające. Robot z LEGO potrafił ułożyć kostkę w 24 sekundy, a LEGO Cubestormer osiągnął imponujący czas 12 sekund. To wciąż jednak wypada blado przy obecnym rekordzie świata należącym do Australijczyka Feliksa Zemdegsa, który rozwiązał łamigłówkę w 6,24 sekundy!

Kilka tygodni temu (film został opublikowany 13 maja) wyzwanie podjęła grupa studentów z Uniwersytetu Swinburne w Australii. David i Richard Bain, Daniel Purvis, Jarrod Boyes, Miriam Parkinson oraz Jonathan Goldwasser stworzyli robota, który potrafi ułożyć kostkę naprawdę szybko - zajmuje mu to nieco ponad 10 sekund. To całe dwie sekundy szybciej niż jego poprzednik, ale wciąż daleko do ludzkich możliwości. Można się cieszyć, że człowiek wciąż wygrywa z maszyną - oby jak najdłużej.

Poniżej możecie zobaczyć wyczyn robota oraz, dla porównania, niesamowity rekord Australijczyka.

Swinburne's Record Breaking Rubik's Cube Robot

Rubik's cube former world record: 6.24 seconds.

Źródło: technabob.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.