Broń laserowa i railgun nie dla U.S. Army

Marzenia o ultranowoczesnej broni laserowej oraz osławionym railgunie przez jedną decyzję Senatu stanęły pod znakiem zapytania. Czyżby nadchodził definitywny koniec prac nad uzbrojeniem rodem z filmów SF?

Broń laserowa i railgun nie dla U.S. Army
Grzegorz Nowak

20.06.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:28

Marzenia o ultranowoczesnej broni laserowej oraz osławionym railgunie przez jedną decyzję Senatu stanęły pod znakiem zapytania. Czyżby nadchodził definitywny koniec prac nad uzbrojeniem rodem z filmów SF?

Laser Swobodnych Elektronów oraz Elektromagnetyczny Railgun to dwa przykłady militarnej technologii, które wzbudzały szczególne zainteresowanie gadżeciarzy. Laser miał służyć marynarce US do strącania w powietrzu nadlatujących pocisków, a railgun miał mieć niespotykany dotąd zasięg. Oba projekty planowano skończyć nie wcześniej niż w 2020 roku, ale władze amerykańskie mają na ten temat inne zdanie.

Plan wydatków budżetowych na 2012 rok został przedstawiony w piątek - brakuje w nim 6,4 miliarda dolarów, których domagała się administracja Obamy. Z listy finansowanych projektów zostały skreślone dwa wspomniane działa okrętowe. Wedle słów jednego z przedstawicieli parlamentu:

Powodem takiej decyzji względem Lasera Wolnych Elektronów, było uznanie projektu za najbardziej ryzykowny technologicznie - nie wiadomo czy kiedykolwiek właściwie trafi na pole bitwy. Pomyśleliśmy, że lepiej będzie jak marynarka skupi się na innych programach z wykorzystaniem laserów. (...) Jeśli chodzi o railguna uznaliśmy, że technologiczne trudności stojące przed próbami stworzenia i używania broni na polu bitwy, szczególnie jeśli chodzi o ilość zużywanej energii oraz wytrzymałość lufy takiego działa, zniechęcają do zainteresowania tym projektem.

Naukowcy pracujący nad projektami uważają jednak, że obecne formy przechwytywania pocisków dobiegają do granic możliwości i należy je zastąpić bronią energetyczną. Takie rozwiązanie mogłoby w krótkim czasie zakończyć epokę używania broni strzelającej pociskami.

Informacja o cofnięciu funduszy jest o tyle smutna, że ostatnio naukowcy doszli do znaczących przełomów w badaniach nad laserem i railgunem oraz przeprowadzono kilka obiecujących i spektakularnych testów. Sprawa jeszcze nie jest w 100% przegrana (na razie głosu nie zabrało Office of Naval Research), jednak potrzebną są realne wyniki badań, które przekonają kongresmenów do odpowiedniego głosowania.

Źródło: wired.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.