CERT Orange: Dostałeś SMS od wielkiej sieciówki? To może być oszustwo

CERT Orange Polska ostrzega przed pochopnym reagowaniem na SMS-y, nawet jeśli zawierają one imię i nazwisko odbiorcy. Przestępcy uzyskali dostęp do bazy danych, której używają do phishingu, zachęcając do kliknięcia w link i obiecując odbiór rzekomych nagród. To oszustwo.

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © Pixabay

Po kliknięciu w link użytkownik trafia na szereg fałszywych stron z typowym scenariuszem wyłudzania. Opisywany schemat zaczyna się od fałszywej witryny Shein, gdzie użytkownikowi proponuje się odbiór "tajemniczego pudełka" po wypełnieniu ankiety. W trakcie tego procesu można zauważyć wiele błędów językowych, a całość kończy się wymogiem podania danych oraz wniesienia drobnej opłaty, która rzekomo jest niezbędna do odbioru nagrody – informuje CERT Orange Polska.

Rzecz jasna, nie ma to żadnego związku z rzeczywistą platformą sprzedaży Shein. Podanie danych karty spowoduje utratę 9 zł, ale jednocześnie inicjuje subskrypcję niechcianej usługi, co prowadzi do regularnych opłat co tydzień czy co miesiąc. Wykorzystanie marki Shein to tylko przykład. Oszuści korzystają także z innych znanych marek, takich jak Biedronka czy Kaufland.

Fałszywa strona z rzekomą promocją Shein
Fałszywa strona z rzekomą promocją Shein© CERT Orange Polska

CERT Orange Polska podkreśla, aby zawsze zachowywać ostrożność w przypadkach, gdy trzeba podawać dane rozliczeniowe i uiszczać opłaty. Fakt, że w SMS-ie pojawiło się prawdziwe imię i nazwisko, nie oznacza automatycznie, że nadawca jest godny zaufania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podobne dane regularnie trafiają do internetu w wyniku różnorodnych incydentów związanych z wyciekami. Jeśli ktoś robi zakupy online lub korzysta z wielu stron internetowych, gdzie podaje swoje dane, istnieje spore prawdopodobieństwo, że w ostatnich latach te informacje zostały ujawnione.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.