Cichsze i super oszczędne samoloty ponaddźwiękowe

Naukowcy z MIT intensywnie pracują nad nowymi typami samolotów ponaddźwiękowych. Są już projekty dwóch głównych klas, które zastąpić mają będące obecnie w użyciu Boeingi. Oto, czym będziemy latać.

Cichsze i super oszczędne samoloty ponaddźwiękowe
Katarzyna Kieś

Naukowcy z MIT intensywnie pracują nad nowymi typami samolotów ponaddźwiękowych. Są już projekty dwóch głównych klas, które zastąpić mają będące obecnie w użyciu Boeingi. Oto, czym będziemy latać.

Przede wszystkim będą to dużo cichsze samoloty ponaddźwiękowe. I znacznie bardziej oszczędne - zużywać mają aż o 70% mniej paliwa, niżeli latające obecnie maszyny. Tak znaczne ograniczenie "paliwożerności" ma być możliwe do osiągnięcia poprzez wprowadzenie hybrydowego układu napędu i znaczną modyfikację kształtu samolotów. Wprawdzie skrzydła, kadłub i reszta zostaną na swoich miejscach, ale zmieni się wygląd maszyny, poprawi aerodynamika sylwetki. Maszyny należeć będą do dwóch serii:

  • D (double boubble) - przewozić będą 180 pasażerów; najoględniej rzecz ujmując, kształtem przypominać będą bliźnięta syjamskie - tyle że mechaniczne; ten typ samolotu widzicie na zdjęciu powyżej; mają zastąpić Boeingi 737;
  • H - maszyny hybrydowe; latające giganty przystosowane do przewozu 350 osób; docelowo: następcy Boeingów 777.
Obraz

Dodatkowym plusem nowej serii samolotów ma być zmniejszenie emisji zanieczyszczeń aż o 75%. Ekologia ma bowiem duże znaczenie przy opracowywaniu nowej serii królów przestworzy.

Amatorom podniebnych wycieczek przyjdzie jednak jeszcze poczekać na przyjemność wynikającą z latania takimi maszynami - samoloty te mają pojawić się na niebie ponoć dopiero za 15 lat.

Źródło: Green Diary

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.