Ciemna błyskawica. Możesz zostać porażony i nawet o tym nie wiedzieć

Podczas burzy może pojawić się wyładowanie, którego nie widać i nie słychać. To tzw. ciemne błyskawice składające się z promieni gamma.

Ciemna błyskawica. Możesz zostać porażony i nawet o tym nie wiedzieć
Źródło zdjęć: © Getty Images | Alepo Beliavsky / 500px
Adam Gaafar

O powstających podczas burzy ciemnych błyskawicach donosili już w 2013 r. naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen. Zjawisko nie było wprawdzie nowe – po raz pierwszy wykryto je w 1991 r. – ale do tego czasu specjaliści twierdzili, że mają do czynienia z promieniowaniem gamma pochodzącym z kosmosu.

Nowsze badania potwierdziły, że ciemna błyskawica jest naturalnym zjawiskiem, będącym nieodłącznym elementem wyładowania atmosferycznego. Oznacza to, że powstaje ona na Ziemi (a dokładniej w ziemskiej atmosferze).

Czym jest ciemna błyskawica?

Jak wyjaśniają specjaliści, ciemna błyskawica jest rozbłyskiem promieniowania gamma, który powstaje podczas burzy w wyniku zderzenia niezwykle szybko poruszających się elektronów i cząsteczek powietrza. Naukowcy nazywają ją również "naziemnym rozbłyskiem gamma". Ciemna błyskawica powstaje tuż przed "zwykłym" piorunem i jest uważana za największe promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane naturalnie na Ziemi.

W 2013 r. naukowcy z Uniwersytetu w Bergen wykorzystali dane z satelitów wyposażonych w detektory mające zidentyfikować rozbłyski gamma występujące tuż przed rozbłyskami światła widzialnego. Odkrycie ciemnej błyskawicy zostało dokonane przypadkowo, gdy urządzenia przelatywały nad chmurami w czasie burzy. Naukowcy doszli wówczas do wniosku, że rozbłysk ciemnej błyskawicy został wywołany przez silne pole elektryczne, które powstaje tuż przed uderzeniem widocznej błyskawicy.

Do zweryfikowania tej teorii potrzeba więcej informacji, dlatego badacze zajmujący się błyskawicami próbują teraz zebrać dane z Atmosphere-Space Interactions Monitor (ASIM), obserwatorium Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) znajdującego się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – informuje serwis Interesting Engineering.

Czy ciemna błyskawica jest niebezpieczna dla ludzi?

Ponieważ ciemnej błyskawicy nie da się zobaczyć i usłyszeć, człowiek może zostać nią porażony, nawet o tym nie wiedząc. Promieniowanie jonizujące gamma jest szkodliwe i może wywoływać nowotwory, jednak ciemna błyskawica rozchodzi się szybko w różnych kierunkach. Oznacza to, że ​​promienie gamma pochodzące z tego zjawiska mają tendencję do rozpraszania się, zanim staną się niebezpieczne dla żywych istot na Ziemi.

John Dwyerr, ekspert ds. burz z Florida Institute of Technology, twierdzi, że właściwie tylko podczas podróży samolotem człowiek może przyjąć znaczną dawkę promieniowania. Piloci unikają jednak burz, w związku z czym ryzyko poważnego porażenia ciemną błyskawicą jest bardzo niskie.

Odrzutowy czołg gaśniczy

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.