Co nas czeka w przyszłości? Ta mapa pokazuje świat w 2050 roku

W internecie pojawiła się interaktywna mapa, która umożliwia wgląd w przyszłość naszej planety do 2050 r. Projekt, stworzony we współpracy z naukowcami z Clark University, opiera się na prognozach dotyczących zmian klimatycznych i technologicznych.

Mapa świata w 2050 roku jest dostępna on-line
Mapa świata w 2050 roku jest dostępna on-line
Źródło zdjęć: © arcgis.com | Arcgis

Przyszłość jest niepewna, ale dzięki postępom w technologii, nauce i zmianom społecznym możemy spróbować przewidzieć, jak będzie wyglądać świat za kilka dekad. Rok 2050 to punkt, w którym wiele obecnych trendów – takich jak zmiany klimatyczne, rozwój sztucznej inteligencji, czy zmiany demograficzne – osiągnie swoje apogeum.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Relase Video Travel Tripod 3318?

Interaktywna mapa, która przewidzi przyszłość

Mapa bazuje na danych z 2018 r. i pozwala porównać je z prognozami na 2050 r. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownicy mogą zobaczyć, jak zmieni się pokrycie terenu w różnych regionach, w tym w Polsce.

Zmiany będą widoczne na całym świecie, a szczególnie na polskim wybrzeżu, gdzie na skutek zmian klimatu, prognozowany jest spadek terenów zielonych na rzecz pól uprawnych. Podobne zmiany mogą dotknąć inne regiony globu.

Jakie zmiany czekają nas w 20250 roku?

Najbardziej narażone na zmiany są obszary dotychczas mało dotknięte działalnością człowieka. Wzrost populacji i rozwój technologii mogą wymusić przekształcenia terenów na potrzeby rolnictwa i budownictwa.

Twórcy mapy podkreślają, że zrozumienie dotychczasowych zmian może pomóc w budowaniu zrównoważonej przyszłości. Mapa jest dostępna online i oferuje przejrzystą grafikę oraz łatwe w obsłudze menu.

newsmapaprzyszłość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.