Co to jest Dunkelflaute? Przez pogodę zabraknie nam prądu

Polskie Sieci Elektroenergetyczne za pośrednictwem Twittera poinformowały, że w Polsce zaobserwowano Dunkelflaute. Jest to zjawisko, które ma istotny wpływ na energię wiatrową oraz słoneczną. Wyjaśniamy, czym jest i jaki ma wpływ na sektor energii odnawialnej.

Dunkelflaute w Polsce - zdjęcie ilustracyjne
Dunkelflaute w Polsce - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

28.11.2022 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dunkelflaute to poważny problem dla sektora energii odnawialnej. O występowaniu tego zjawiska mówi się, gdy sytuacja pogodowa sprawia, że instalacje wiatrowe oraz solarne nie wytwarzają energii lub wytwarzają jej niewielką ilość. Chodzi przede wszystkim o gęste zachmurzenie i brak wiatru, które utrzymują się dłużej niż jeden dzień.

Dunkelflaute w Polsce

Zgodnie z komunikatem Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Polsce mieliśmy styczność z Dunkelflaute w okresie od 24 do 27 listopada. PSE S.A. poinformowały, że "od rana 24.11 generacja z 9000 MW mocy farm wynosiła 30-50 MW". Taka sytuacja, powodowana niską wietrznością utrzymywała się do 27.11. Dodatkowo duże zachmurzenie obserwowane w naszym kraju i pora roku wpływały na możliwości wytarzania energii przez instalacje fotowoltaiczne.

Badania przeprowadzone przez ekspertów z holenderskiego Delft University of Technology, zrealizowane w jedenastu państwach z regionów Morza Północnego oraz Morza Bałtyckiego i wykorzystujące dane meteorologiczne i energetyczne wykazały, że Dunkelflaute dłuższe niż 24 godziny najczęściej zdarzają się w listopadzie, grudniu oraz styczniu. Zazwyczaj w skali roku ich średnia długość nie przekracza 50-100 godzin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksperci z Delft University of Technology zwrócili uwagę, że wiedza na temat Dunkelflaute jest potrzebna, aby określić pewne, powtarzające się wzorce i przygotować się na takie przyszłe zdarzenia. Jest to istotne, bo Europa planuje kolejne inwestycje w energię odnawialną, a zwłaszcza energię wiatrową i słoneczną. Badacze zaznaczają, że do 2030 r. może ona wytwarzać 1/3 całkowitego, europejskiego zapotrzebowania na energię.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.