Czeka nas rewolucja w produkcji energii? Naukowcy są zadowoleni
Zespół badawczy działający przy Koreańskim Instytucie Nauki i Technologii ogłosił opracowanie nowatorskiej, hybrydowej technologii produkcji energii. Naukowcy przedstawiają też wstępne pomysły na jej wykorzystanie poza laboratorium.
Dzisiejszy świat jest trudny do wyobrażenia bez dostępu do energii - scenariusz znany z filmów science fiction, seriali czy postapokaliptycznych gier RPG. W związku z tym, poszukiwanie alternatywnych źródeł energii staje się koniecznością. Nowa metoda opracowana przez koreańskich badaczy znacząco różni się od dotychczasowych rozwiązań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowy eksperyment to przyszłość pozyskiwania energii?
Kierowana przez dr. Hyun-Cheol Songa i dr. Sunghoon Hura grupa badawcza wykorzystała efekty termoelektryczne i piezoelektryczne, aby stworzyć wyjątkowy system pozyskiwania energii. Badacze twierdzą, że nowa technologia zwiększa wydajność produkcji energii o ponad 50% w porównaniu do innych metod, optymalizując przy tym koszty.
To pierwsze udane połączenie technologii termoelektrycznej z piezoelektryczną w jednym hybrydowym systemie produkcji energii. Nowy system łączy zalety obu technologii, jednocześnie eliminując ich wady, co pozwala na optymalne wyniki w środowiskach, gdzie występują zarówno wibracje, jak i ciepło.
Jak wypadły testy?
Badania terenowe, przeprowadzone m.in. przy użyciu urządzeń IoT i silników samochodowych, mają za zadanie sprawdzić, czy nowy system wymaga dodatkowych modyfikacji czy też jest już wystarczająco gotowy do pracy w wymagających warunkach o zmiennych wibracjach i temperaturach.
Badanie potwierdza, że hybrydowy system pozyskiwania energii może być niezawodnie stosowany w naszym prawdziwym życiu. Potwierdziliśmy jego skuteczność w miejscach, w których ciepło i wibracje istnieją razem, takie jak silniki samochodowe, i obecnie planujemy budowę systemu, który można zastosować w zakładach fabrycznych lub silnikach maszyn budowlanych, które są trudne do zasilania - powiedział dr Sunghoon Hur, główny badacz Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii.