Czy małpy mogą odtworzyć dzieła Szekspira? Napisały już ponad 99 proc. tekstu!

Małpa podczas pracy twórczej (Fot. SevObserver.com)
Małpa podczas pracy twórczej (Fot. SevObserver.com)
Łukasz Michalik

28.09.2011 09:00, aktual.: 11.03.2022 10:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy małpa, naciskając losowo klawiaturę, jest w stanie napisać dzieła Szekspira? Eksperyment prowadzony na serwerach Amazonu dowodzi, że – teoretycznie – jest to możliwe.

Czy małpa, naciskając losowo klawiaturę, jest w stanie napisać dzieła Szekspira? Eksperyment prowadzony na serwerach Amazonu dowodzi, że – teoretycznie – jest to możliwe.

Opisując sens tego eksperymentu, warto odnieść się do popularnego twierdzenia związanego z prawdopodobieństwem. Zakłada ono, że nieskończona liczba małp jest w stanie wygenerować ciąg znaków odtwarzający dzieła Szekspira.

Małpy są w tym wypadku wyłącznie obrazowym przykładem, podobnie jak odniesienie do Szekspira. Dosłowna interpretacja tego twierdzenia była już wielokrotnie obalana. Szansa na to, że prawdziwa małpa losowo naciskając klawisze, napisze coś sensownego, są niewyobrażalnie małe.

Przeprowadzony z udziałem makaków czubatych eksperyment skończył się wygenerowaniem przez małpy pięciu stron bezsensownego tekstu składającego się przede wszystkim z litery S. Porażkę eksperymentu przypieczętowało zachowanie makaków – jeden z nich uderzał w klawiaturę kamieniem, a pozostałe postanowiły się na nią wypróżnić.

Jeśli jednak odejdziemy od dosłownego traktowania tego twierdzenia, szanse na wygenerowanie tekstu znacząco rosną. Przeprowadzone przed laty eksperymenty, w których rolę małp pełniły programy komputerowe, doprowadziły do stworzenia ciągów znaków układających się w logiczną całość, a nawet znajdujących się w dziełach Szekspira, jak np. ten:

VALENTINE. Cease toIdor:eFLP0FRjWK78aXzVOwm)-‘;8.t

Niestety, były to jedynie kilkunastoznakowe fragmenty. Eksperyment postanowił powtórzyć Jesse Anderson, wykorzystując w tym celu chmurę Amazonu. Zastosowane przez niego programy generują losowe, 9-znakowe ciągi liter sprawdzane następnie pod kątem występowania w jakimkolwiek dziele Szekspira.

A Million Amazonian Monkeys

Działając zgodnie z tym schematem, udało się napisać 99,99 proc. tekstów angielskiego klasyka literatury. Stało się to możliwe dzięki odejściu od rygorystycznych założeń generowania całych utworów od początku znak po znaku i dopasowywania jedynie 9-znakowych fragmentów.

W alfabecie angielskim, liczącym 26 znaków, 9-znakowy ciąg oznacza około 5,5 tryliona kombinacji. Przy założeniu, że pracujące w obecnym tempie „małpy” pisałyby teksty zgodnie z pierwotnymi założeniami, zajęłoby im to więcej czasu, niż wynosi wiek wszechświata.

Postępy prac możecie obserwować na tej stronie. Jak wiadać, niektóre z utworów zostały juz napisane w całości.

Źródło: GeekologiePRSlashdotBBCJesse Anderson

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)