Czy na zdjęciu można uchwycić ludzką duszę? Kiedyś w to wierzono

W XIX wieku ludzie wierzyli, że fotografia mogła uchwycić dusze zmarłych. Fotografia spirytystyczna stała się popularnym zjawiskiem i wpłynęła na kulturę i wierzenia tamtego okresu.

Fotografia spirystyczna ukazywała dusze?
Fotografia spirystyczna ukazywała dusze?
Źródło zdjęć: © YouTube | Mark Ohlson

Fotografia spirytystyczna narodziła się w XIX wieku, kiedy to wielu ludzi wierzyło, że nowa technologia może uchwycić dusze zmarłych. W tamtym czasie fotografia była postrzegana jako innowacyjne narzędzie, które mogło dokumentować nie tylko świat widzialny, ale i to, co niewidoczne dla ludzkiego oka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Relase Video Travel Tripod 3318?

Techniki stosowane w fotografii duchów

Fotografowie spirytystyczni, tacy jak William Hope, który był pionierem, używali rozmaitych technik, aby stworzyć iluzję obecności duchów na zdjęciach. Jedną z metod było nakładanie dwóch fotografii, z których jedna przedstawiała zmarłego przed jego śmiercią. Dzięki fotomontażom i odpowiednim rozmyciom zdjęcia te dawały złudzenie przezroczystych postaci, przypominających dusze.

Fotografię spirystyczną praktykowano w XIX wieku
Fotografię spirystyczną praktykowano w XIX wieku© YouTube | Mark Ohlson

Kulturze i wierzenia związane z duszami

Fotografia spirytystyczna pełniła ważną rolę w podtrzymywaniu więzi emocjonalnej ze zmarłymi. Zdjęcia te umożliwiały żałobnikom wgląd w "życie pozagrobowe", co było dla wielu uspokajające. Wiara w możliwość uchwycenia duszy na fotografii przyczyniała się do powstawania licznych debat na temat natury duszy i istnienia życia po śmierci.

Dziedzictwo i wpływ na współczesne postrzeganie

Dzisiejsze postrzeganie zdjęć duchów wciąż jest zabarwione ciekawością i sceptycyzmem. Choć z biegiem lat techniki fotograficzne zostały zdyskredytowane jako oszustwo, to fotografie spirytystyczne trwale wpisały się w kulturę jako przypomnienie o ludzkiej potrzebie zrozumienia i oswojenia nieznanego, jakim jest śmierć.

Przykład fotografii spirystycznej
Przykład fotografii spirystycznej© YouTube | Mark Ohlson

Artyści i naukowcy z XIX wieku pozostawili po sobie dziedzictwo, które do dziś fascynuje badaczy i miłośników zjawisk paranormalnych.

newszdjęciafotografia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.