Czy niepełne naładowanie baterii telefonu zwiększa jej żywotność?

Czy ładowanie telefonu do pełna może skrócić żywotność baterii? Najnowsze testy są w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, jak naprawdę dbać o baterię swojego smartfona.

Warto wziąć pod uwagę wyniki przeprowadzonego testu
Warto wziąć pod uwagę wyniki przeprowadzonego testu
Źródło zdjęć: © canva.com | rostislavsedlacek

26.09.2024 | aktual.: 29.09.2024 15:55

Temat ładowania baterii telefonu budzi wiele pytań. Czy lepiej ładować telefon do pełna, czy może ograniczyć ładowanie do 80 proc., aby wydłużyć żywotność baterii? Wielu użytkowników zastanawia się, jak najlepiej dbać o swoje urządzenia, zwłaszcza w kontekście nowych funkcji, takich jak limit ładowania. Testy pokazują, że rzeczywistość może być inna, niż nam się wydaje. W tym artykule sprawdzimy, co naprawdę wpływa na długowieczność baterii i jak zminimalizować jej zużycie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciekawe wyniki przeprowadzonego testu

Testy pokazują, że ograniczenie ładowania baterii telefonu do 80 proc. nie zawsze przynosi oczekiwane korzyści. Chociaż producenci, tacy jak Apple, promują tę funkcję jako sposób na wydłużenie żywotności baterii, rzeczywistość może wyglądać inaczej. Juli Clover, autorka portalu MacRumors, przez rok testowała tę opcję na swoim iPhonie 15 Pro Max. Po roku bateria jej telefonu utrzymała 94 proc. maksymalnej pojemności po 299 cyklach ładowania.

Na pierwszy rzut oka wynik wydaje się dobry. Jednak porównanie z użytkownikami, którzy nie korzystali z tej funkcji, pokazuje, że różnica wynosi jedynie 4 proc. W dodatku, stosowanie limitu 80 proc. było dla niej niewygodne. Telefon rozładowywał się szybciej, co wymagało częstszego ładowania. Nie zawsze miała dostęp do ładowarki, co powodowało frustrację.

Czy w takim razie warto korzystać z tej funkcji? Wyniki testów pokazują, że różnica jest minimalna, przynajmniej w krótkim czasie. Korzyści mogą być widoczne dopiero po kilku latach użytkowania, ale dla wielu osób taka strategia może być zbyt uciążliwa na co dzień.

Jak ładować baterię, by przedłużyć jej żywotność?

Jeśli chcesz wydłużyć żywotność baterii telefonu, najlepiej unikać ładowania do 100 proc. Zaleca się ładowanie do około 80 proc., co może zmniejszyć stres chemiczny na baterii i spowolnić jej zużycie. Ważne jest również unikanie całkowitego rozładowania baterii poniżej 20 proc., ponieważ to może ją uszkadzać.

Optymalna temperatura ładowania to około 20-25 stopni Celsjusza. Unikaj ładowania telefonu w bardzo wysokich temperaturach, ponieważ to dodatkowo obciąża baterię. Krótkie, regularne ładowania są lepsze niż ładowanie telefonu od zera do pełna.

Są sposoby, które pozwolą zwiększyć żywotność baterii
Są sposoby, które pozwolą zwiększyć żywotność baterii© Getty Images | pattpitchaya

Jeśli zależy ci na długowieczności baterii, warto też korzystać z tradycyjnego ładowania przewodowego, ponieważ ładowanie bezprzewodowe może generować więcej ciepła, co negatywnie wpływa na żywotność baterii.

gadżetysmartfonbateria
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.