Czy pionowe turbiny wiatrowe zrewolucjonizują energetykę? Jest szansa
W Polsce temat energetyki wiatrowej znowu jest na językach. Częściej jednak dyskutujemy o możliwości budowy elektrowni wiatrowych, zamiast skupić się na samej technologii i jej potencjalnym rozwoju. W tej kwestii ciekawym rozwiązaniem mogą być turbiny z pionową osią obrotu.
Najpopularniejsze wśród elektrowni wiatrowych są klasyczne, duże wiatraki z poziomą osią, przypominające tradycyjne młyny. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że skuteczniejsze mogą być turbiny o zupełnie innej konstrukcji – mowa tu o turbinach z pionową osią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy pionowe turbiny wygenerują więcej energii?
Portal interestingengineering.com przybliża działalność szwajcarskiej firmy Agile Wind Power, zajmującej się produkcją tych nowoczesnych turbin. Ich cechą jest zdolność do generowania większej ilości energii przy jednoczesnym mniejszym hałasie i zredukowanym wpływie na zwierzęta – co często podnoszą przeciwnicy tego rodzaju energii.
Dzięki finansowaniu unijnemu projektu Vertical Sky firma Agile Wind Power opracowuje pierwszą wielkoskalową turbinę wiatrową o pionowej osi obrotu do zastosowań rozproszonych. Jej innowacyjność polega przede wszystkim na ciągłej i samooptymalizującej się regulacji łopat wirnika - sterowanie skokiem łopat wirnika w czasie rzeczywistym - czytamy w bazie CORDIS.
Jakie są najważniejsze zalety pionowych turbin wiatrowych?
Dzięki takiej regulacji możliwe jest utrzymanie niskiej prędkości obrotowej, co skutkuje nawet trzykrotnie niższym poziomem hałasu. Dodatkową zaletą jest łatwiejszy transport i instalacja, a także zminimalizowany wpływ na ptaki i nietoperze, co umożliwia ustawianie turbin bliżej terenów zamieszkałych czy w trudno dostępnych miejscach. Według Interesting Engineering pionowe turbiny powodują o 90 proc. mniej obrażeń u fauny dzięki ich niższej prędkości obrotowej, co pozwala ptakom i nietoperzom szybciej je zauważyć.
Turbiny o pionowej osi obrotu charakteryzują się m.in.:
- mocą wyjściową w zakresie od 750 kW do 1,5 MW,
- optymalizacją pozycji łopat w czasie rzeczywistym,
- systemem kontroli opartym na sztucznej inteligencji,
- ciągłym monitorowaniem kierunku wiatru,
- napędem bezprzekładniowym z chłodzeniem powietrzem,
- konstrukcją zaprojektowaną na 25 lat użytkowania.
Pionowe turbiny Vertical Sky są również proste w obsłudze, co skutkuje niższymi kosztami utrzymania – o około 70 proc. mniejszymi niż w przypadku tradycyjnych wiatraków. Ważną cechą jest też łatwość transportu, co pozwala obniżyć koszty przewozu o około 30 proc., dzięki temu, że nie ma potrzeby użycia specjalistycznych pojazdów.
Dziennikarze Interesting Engineering przekonują, że liczne zalety tych turbin mogą przyczynić się do szybkiej akceptacji ich budowy przez rządy różnych krajów. Pionowe wiatraki osiągają wysokość około 105 metrów i są zgodne z normą IEC 61400. Turbiny projektowane przez Agile Wind Power stanowią obiecującą opcję dla energetyki rozproszonej.