Czy serwery mogą ogrzać mieszkania? Ciekawa inicjatywa Poznania

Czy serwery mogą ogrzewać mieszkania? W Poznaniu rusza nowatorski projekt, który łączy technologię z ekologią. Dzięki współpracy Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, ciepło wytwarzane przez serwery będzie zasilać miejską sieć ciepłowniczą, przynosząc korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku.

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl nawiązały współpracę
Veolia Energia Poznań i Beyond.pl nawiązały współpracę
Źródło zdjęć: © energiadlapoznania.pl | Energia dla Poznania

16.10.2024 10:33

W obliczu rosnących potrzeb energetycznych i wyzwań związanych z ochroną środowiska, coraz więcej firm poszukuje innowacyjnych sposobów na zmniejszenie zużycia tradycyjnych paliw kopalnych. W Poznaniu pojawiła się wyjątkowa inicjatywa, która łączy technologię z troską o klimat. Dzięki współpracy między Veolia Energia Poznań a Beyond.pl, nadwyżkowe ciepło wytwarzane przez serwery w centrach danych zostanie wykorzystane do ogrzewania mieszkań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak (czy) technologia wpływa na relacje międzyludzkie? - Historie Jutra napędza PLAY #1

Czy serwery są w stanie ogrzać mieszkanie?

Rozwój technologii i rosnące zapotrzebowanie na przetwarzanie danych prowadzi do powstawania ogromnych ilości ciepła generowanego przez serwery. W klasycznym rozumieniu to ciepło jest ubocznym produktem działania urządzeń w centrach danych, jednak dzięki współczesnym technologiom, pojawia się możliwość jego efektywnego wykorzystania.

Serwery mogą stać się alternatywnym źródłem ogrzewania mieszkań, co jest nie tylko ekologiczne, ale również sprzyja zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Rozwiązanie polegające na odzyskiwaniu ciepła z serwerów, wdrażane obecnie przez firmy takie jak Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, to doskonały przykład na to, jak technologia może służyć mieszkańcom miast i środowisku.

Współpraca Veolia Energia Poznań i Beyond.pl to nadzieja na przyszłość

Poznań może stać się jednym z pionierów innowacyjnych rozwiązań w zakresie ogrzewania z serwerów, dzięki współpracy Veolia Energia Poznań i Beyond.pl. Obie firmy podjęły inicjatywę polegającą na wykorzystaniu ciepła odpadowego z centrów danych Beyond.pl do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej. Ten projekt jest o tyle wyjątkowy, że pozwala na odzyskanie energii wytwarzanej przez urządzenia IT wysokiej gęstości, które pracują nad najnowocześniejszymi technologiami, w tym rozwiązaniami sztucznej inteligencji. Dzięki połączeniu serwerów z pompami ciepła możliwe będzie zasilenie sieci ciepłem o odpowiednich parametrach, które zapewni niskoemisyjne ogrzewanie mieszkań w Poznaniu.

Veolia i Bweeyond odzyskają ciepło z serwerów
Veolia i Bweeyond odzyskają ciepło z serwerów© energiadlapoznania

Projekt ten zakłada budowę instalacji do odzyskiwania ciepła, które w perspektywie długoterminowej ma szansę zredukować emisję CO₂ o dziesiątki tysięcy ton rocznie. Takie działania nie tylko pozytywnie wpływają na środowisko, ale również pozwalają miastu na uniezależnienie się od tradycyjnych paliw kopalnych, co staje się kluczowym elementem dążenia do neutralności klimatycznej.

energetykaserweryciepło
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.