Deklaracja CEEB. Nowy obowiązek. Zapomnisz - czeka cię kara
Złożenie deklaracji do CEEB to nowy obowiązek, z którego wielu z nas jeszcze się nie wywiązało. Warto pamiętać o obowiązujących terminach, ponieważ ustawodawca przewidział karę grzywny za zaniedbanie w tej kwestii.
10.02.2022 | aktual.: 10.02.2022 12:38
CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, będzie obszerną bazą danych zawierającą informacje na temat sposobu ogrzewania wszystkich budynków w Polsce. Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB dotyczy właścicieli i zarządców nieruchomości.
Od 1 lipca 2021 roku możliwe jest składanie deklaracji do CEEB. W przypadku źródeł ciepła uruchomionych przed tą datą ostateczny termin na ich zgłoszenie to 30 czerwca 2022 roku. Urządzenia grzewcze uruchomione po tej dacie należy zgłosić w terminie 14 dni od daty uruchomienia. Deklaracje można przesyłać drogą elektroniczną, a także składać w formie papierowej w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy.
CEEB - lista urządzeń, które należy zgłosić
W deklaracji, którą należy zgłosić do CEEB wyszczególniono jedenaście pozycji, spośród których należy wybrać te, które są zainstalowane w budynku. Konieczne jest wpisanie także liczby zainstalowanych i eksploatowanych źródeł, a także zaznaczenie ich funkcji - czy służą do ogrzewania budynku, czy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Lista urządzeń, spośród których można wybierać, prezentuje się następująco:
- Miejska sieć ciepłownicza / ciepło systemowe / lokalna sieć ciepłownicza
- Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy
- Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem
- Kominek / koza / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel)
- Piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy)
- Trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa
- Kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy przepływowy / kominek gazowy
- Kocioł olejowy
- Pompa ciepła
- Ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny
- Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania
Deklaracja CEEB - grzywna
Za niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji CEEB grozić będzie grzywna w wysokości do 500 złotych. Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, jeśli sprawa zostanie skierowana na drogę sądową, wówczas grzywna wzrośnie i może wynosić maksymalnie aż 5000 złotych.
Według danych udostępnionych przez GUNB na dzień 25 stycznia 2022 roku, złożonych zostało już ponad 1,2 miliona deklaracji. Ich łączna liczba powinna przekroczyć 5 milionów, więc jeszcze sporo ludzi musi dopełnić obowiązku zgłoszenia źródeł ogrzewania.
CEEB a dodatek osłonowy
Złożenie deklaracji do CEEB jest konieczne, aby móc otrzymać dodatek osłonowy w podwyższonej kwocie. Wówczas dofinansowanie wynosić będzie nie od 400 do 1150 zł, a od 500 do 1437,50 zł.