Dell XPS 15 L502x - multimedia na najwyższym poziomie [test cz. 1]

Dell XPS 15 L502x może nie każdemu się podoba, ale wieloma względami jest klasą sam w sobie i dosłownie miażdży konkurencję. I to nawet tę wielokrotnie droższą! Ciekawi? Zapraszam do lektury!

Dell XPS 15 L502x
Dell XPS 15 L502x
Jacek Klimkowicz

Dell XPS 15 L502x może nie każdemu się podoba, ale wieloma względami jest klasą sam w sobie i dosłownie miażdży konkurencję. I to nawet tę wielokrotnie droższą! Ciekawi? Zapraszam do lektury!

Specyfikacja techniczna

Dell XPS 15 L502x, który trafił do naszych redakcyjnych testów legitymował się następującą konfiguracją sprzętową:

  • Intel HD Graphics 3000,
  • Nvidia GeForce GT 525M (1 GB) z Nvidia Optimus;

[*]złącza:

  • 2 x USB 3.0,
  • 1 x eSATA/USB 2.0,
  • 1 x HDMI,
  • 1 x DisplayPort,
  • 1 x LAN,
  • 1 x Kensington Lock,
  • 1 x wyjście audio,
  • 1 x wyjście audio z S/PDIF,
  • 1 x wejście audio;

[*]łączność:

  • LAN 1 Gbit,
  • WLAN 802.11b/g/n,
  • Bluetooth 3.0 + HS,
  • Intel Wireless Display 2.0 (WiDi 2.0);

[*]inne:

  • nagrywarka DVD+/-R/RW,
  • system audio JBL (2 głośniki po 4 W, subwoofer 12 W) z technologią Waves MaxxAudio 3,
  • kamerka o rozdzielczości 2-megapikseli,
  • uniwersalny czytnik kart pamięci;

[*]akumulator: 6-komorowy, 56 Wh;

[*]OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit.

[/list]

Dell XPS 15 L502x
Dell XPS 15 L502x

Do tego notebook jest dość gruby (38 mm). Nie zmienia to jednak faktu, że całość prezentuje się całkiem nieźle. Szary pulpit ze srebrną obwolutą dobrze wkomponowuje się w otaczającą czerń, którą w pewnym momencie zastępuje lakier barwy srebrnej. Co istotne wykończenie laptopa Dell XPS 15 L502x niemal w całości jest matowe, co pozwala na łatwe utrzymanie w czystości.

Dell XPS 15 L502x
Dell XPS 15 L502x

Wierzchnia strona pokrywy wykonana z aluminium odznacza się zadowalającą sztywnością. Co prawda silny nacisk w okolicach logo producenta (część centralna) powoduje niewielkie odkształcenie dekla, ale nie ma ono żadnego wpływu na wyświetlany obraz. Wyświetlacz zespolony z jednostką centralną za pomocą dwóch solidnych zawiasów można odchylić o ok. 135 stopni.

Dell XPS 15 L502x
Dell XPS 15 L502x

Jest to zakres w większości przypadków wystarczający. Zawiasy stawiają mocny opór i utrzymują panel w żądanej pozycji nawet przy silnych wstrząsach, choć nie są w stanie zapobiec delikatnemu chybotaniu. Również korekcja położenia skutkuje krótkotrwałymi drganiami. Po obróceniu laptopa Dell XPS 15 L502x powstaje mierząca mniej niż 1 cm szpara między deklem a jednostką centralną.

Dell XPS 15 L502x
Dell XPS 15 L502x

Pojęcie ergonomii inżynierom Della nie jest obce. Rozkład portów w XPS 15 L502x jest wzorowy. Możliwe jest bezproblemowe wykorzystanie wszystkich dostępnych złączy jednocześnie.

Dell XPS 15 L502x - tył (DisplayPort, HDMI, LAN, gniazdo zasilania, USB 3.0, Kensington Lock)
Dell XPS 15 L502x - tył (DisplayPort, HDMI, LAN, gniazdo zasilania, USB 3.0, Kensington Lock)

Na dodatek podpięte do nich urządzenia czy kable w żadnym przypadku nie zawadzają użytkownikowi bez względu na to, czy jest on lewo- czy praworęczny.

Dell XPS 15 L502x - ścianka lewa (USB 3.0)
Dell XPS 15 L502x - ścianka lewa (USB 3.0)

Niektórzy mogą uznać za wadę przerzucenie większości interfejsów na tylną ściankę, jednak w praktyce podpięcie kabli do właściwych portów nie stanowi problemu.

Dell XPS 15 L502x - front (czytnik kart pamięci)
Dell XPS 15 L502x - front (czytnik kart pamięci)

Poza tym najczęściej używane złącza (USB 3.0, eSATA/USB 2.0 combo i audio) są zlokalizowane na bocznych ściankach, blisko tylnej krawędzi komputera.

Klawiatura i touchpad

Dell XPS 15 L502x to jedna z nielicznych ostatnio piętnastek wyposażona w pozbawioną bloku numerycznego klawiaturę typu wyspowego. Nie rzutuje to jednak negatywnie na komfort pracy, który w przypadku testowanego notebooka jest bardzo wysoki.

Dell XPS 15 L502x - klawiatura i touchpad
Dell XPS 15 L502x - klawiatura i touchpad

Szybkiemu i bezbłędnemu pisaniu sprzyja klasyczny układ klawiszy, które mają rozmiary adekwatne do pełnionej funkcji. Lekko profilowane przyciski stawiają umiarkowany opór i mają miękki, średniej długości skok. Przestrzeń między matowymi płytkami wypełnia nieco niepraktyczna, błyszcząca maskownica.

Dell XPS 15 L502x - podświetlenie klawiatury
Dell XPS 15 L502x - podświetlenie klawiatury

Klawiatura jest stabilnie podparta i nawet silny nacisk nie wywołuje niepożądanych ugięć. Całość jest podświetlana (LED, dwa stopnie intensywności) i pracuje nieprzeciętnie cicho.

Dell XPS 15 L502x - touchpad
Dell XPS 15 L502x - touchpad

Bardzo dobre wrażenie sprawia gigantyczny (100 x 56 mm), wielodotykowy touchpad o wyraźnie oznaczonych granicach. Cechuje się on bardzo dobrą precyzją i więcej niż zadowalającą czułością. Jego matowa powierzchnia jest miła w dotyku i ma dobre właściwości ślizgowe. Zlokalizowane pod gładzikiem przyciski funkcyjne stawiają niewielki opór, mają miękki skok i cichy klik. Są przy tym duże i wygodne w użyciu.

Wyposażenie

Dostarczony do testów Dell XPS 15 L502x ma niemal wszystko, czego można oczekiwać od multimedialnego laptopa w 2011 roku. Na pokładzie znalazły się zatem moduły WiFi b/g/n (Intel Centrino Wireless-N 1030) i Bluetooth 3.0+HS (Intel Centrino), gigabitowa karta LAN (Realtek) i uniwersalny czytnik kart pamięci, a także nagrywarka DVD. Jest także podświetlana klawiatura.

Warto wiedzieć, że opcjonalnie dostępne są napęd Blu-ray, hybrydowy tuner TV i... modem 3G. Wśród interfejsów znajdziemy 2 USB 3.0 i eSATA/USB 2.0 combo, wyjścia HDMI i DisplayPort, a także 3 złącza audio (2 wyjścia, w tym jedno z S/PDIF i oraz wejście). Nie zabrakło możliwości bezprzewodowego strumieniowania multimediów HD dzięki Intel Wireless Display 2.0 (WiDi 2.0).

Dell XPS 15 L502x - dobry, 2-megapikselowy przetwornik
Dell XPS 15 L502x - dobry, 2-megapikselowy przetwornik

Zintegrowana w ramce ekranu 2-megapikselowa kamera generuje obraz bardzo dobrej jakości, również w słabych warunkach oświetleniowych. Wraz z czułym mikrofonem z systemem redukcji szumów i echa (Andrea) nadaje się ona nie tylko do prywatnych konwersacji, lecz także oficjalnych wideokonferencji.

Dell XPS 15 L502x - system JBL zostawia w tyle resztę stawki
Dell XPS 15 L502x - system JBL zostawia w tyle resztę stawki

Jedną z najmocniejszych stron laptopa Dell XPS 15 L502x jest genialny system audio sygnowany logo JBL. Jakościowo przewyższa on nawet zestaw Beats Audio montowany w testowanym niedawno HP Pavilionie dv7-6140ew czy Bang & Olufsen ICE Power z Asusa N53SN, choć wymienione grają naprawdę świetnie.

Waves MaxxAudio 3 pozwala podrasować dźwięk
Waves MaxxAudio 3 pozwala podrasować dźwięk

Dell zawiesza poprzeczkę jeszcze wyżej. Zlokalizowane po lewej i prawej stronie klawiatury głośniki (4 W każdy) wspomaga subwoofer (12 W) i system Waves MaxxAudio 3. Całość gra wyjątkowo czysto i donośnie. Pasmo przenoszenia jest naprawdę szerokie. Wyraźnie zaznaczone tony niskie podkreślają głębię sączącego się dźwięku.

Dell XPS 15 L502x - ten subwoofer potrafi zadudnić!
Dell XPS 15 L502x - ten subwoofer potrafi zadudnić!

Głośnik niskotonowy potrafi solidnie zadudnić. Wibracje są wyczuwalne w promieniu ok. 1,5 metra od laptopa. Moc systemu JBL jest na tyle wysoka, że można dobrze nagłośnić nawet duże pomieszczenie. Kupując laptop Dell XPS 15 L502x można śmiało odpuścić sobie inwestowanie w zewnętrzny zestaw głośnikowy 2.1.

Matryca

Jakością zamontowanego panelu LCD Dell XPS 15 L502x dosłownie miażdży konkurencję. Jedyną stwierdzoną wadą może być błyszcząca powłoka, która utrudnia pracę poza pomieszczeniami. Poza tym jest po prostu świetnie. Podświetlenie B+RG LED jest bardzo mocne i równomierne. Kolory są świetnie nasycone i odwzorowane, a obraz niebywale ostry.

Dell XPS 15 L502x - kąty widzenia
Dell XPS 15 L502x - kąty widzenia

Spektrum barw niemal wystarcza na pokrycie palety AdobeRGB. Biorąc pod uwagę fakt, że większość matryc montowanych w laptopach (także niektóre IPS, jak w przypadku ThinkPada X220) nie jest w stanie wyświetlić nawet uboższej palety sRGB jest to nie lada osiągnięcie. Do tego kontrast statyczny jest bardzo wysoki, za sprawą naprawdę ciemnej czerni.

Również kąty widzenia są zauważalnie lepsze niż u konkurencji. W poziomie nawet pod ostrym kątem nie dostrzeżemy nieprawidłowości w wyświetlanym obrazie. W pionie jest nieco gorzej, ale i tak oglądając film ze znajomymi raczej nie będziemy musieli dokonywać korekcji ustawienia panelu. Generalnie jest to jedna z najlepszych matryc, jakie można znaleźć w notebookach.

Podsumowanie części 1

Dell XPS 15 L502x to laptop, który potrafi zawstydzić większość swojej multimedialnej konkurencji. Co prawda nie jest tak smukły i lekki jak typowe piętnastki, ale w zasadzie te cechy nie powinny mieć wpływu na decyzję o zakupie. Zwłaszcza w obliczu licznych zalet testowanej maszyny. Wysoka jakość wykonania i praktyczne, w większości matowe wykończenie sprawiają, że sprzęt powinien być trwały i łatwy do utrzymania w czystości.

Świetna lokalizacja złączy, bardzo dobra, podświetlana klawiatura i znakomity gładzik sprawiają, że komfort pracy jest naprawdę wysoki. Całości dopełniają rewelacyjny system audio JBL, który pozwala obejść się bez zewnętrznych głośników oraz deklasująca większość rynkowej konkurencji matryca Full HD z podświetleniem B+RG LED. Gdyby jeszcze tylko matryca była matowa, to Della XPS 15 L502x można by było polecić nawet grafikom... Cóż, nie ma sprzętów idealnych ;).

Już jutro będziecie mogli zapoznać się z 2. częścią recenzji, w której zostaną omówione kluczowe podzespoły oraz wyniki testów wydajnościowych. Nie zabraknie informacji o przebiegach na akumulatorze, kultury pracy i temperaturach roboczy. Na koniec pokuszę się o podsumowanie obu części testu, rzetelną ocenę i listę mocnych oraz słabych stron notebooka.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.